لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

ايتاليا ازابراز آمادگی ايران در همکاری برای صلح درخاورميانه خبرداده است


دفتر رومانو پرودی نخست وزير ايتاليا ميگويد ايران حاضر است با دولت ايتاليا در باره مسائل صلح خاورميانه همکاری کند. دفتر آقای پرودی امروز، جمعه، گفت محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران اين آمادگی را در نامه ای که به رهبر ايتاليا تسليم شد، مطرح کرده است. جزئيات ديگری از اين نامه فاش نشده است.

اسپانيا و ايتاليا روز پنجشنبه برای از سرگيری اقداماتی در مورد منازعه اسرائيل و فلسطينيان، به فرانسه ملحق شدند، که مذاکرات صلح، مبادله زندانيان و نظارت های بين المللی در نوار غزه بخشی از آنهاست. اما اسرائيل ميگويد حضور ناظران بين المللی می تواند جنگ آن کشور با تروريسم فلسطينی را مختل کند. اسرائيل ضمن رد برنامه اقداماتی جديد برای صلح خاورميانه ميگويد طرح صلح موسوم به "نقشه راه" که از حمايت بين المللی برخوردار است، به قوت خود باقی است.

در همين حال گزارش خبرگزاريها از يک حمله هوائی اسرائيل در شمال نوار غزه حکايت دارد. اسرائيل روز پنجشنبه گفته بود سربازانش يک مرد مسلح فلسطينی را در نابلوس در کرانه غربی به ضرب گلوله کشته اند. اسرائيل روز چهارشنبه در واکنش به شليک راکتی فلسطينی ها، که به منجر به کشته شدن يک زن در اسرائيل منجر شد، هدفهائی را در غزه بمباران کرد.

در اين ميان جناح های فلسطينی از پيشرفت در تلاش برای تشکيل يک دولت وحدت خبر داده اند. مذاکره کنندگان فلسطينی ميگويند انتظار ميرود دولت فلسطينی حماس هفته آينده استعفا کند و راه را برای تشکيل دولتی از سياستمداران مستقل هموار سازد. کمک دهندگان بين المللی ، در اوايل سال جاری که حماس قدرت را به دست گرفت ، کمک های خود را به حکومت خودمختار فلسطينی قطع کردند. ///////

XS
SM
MD
LG