لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

احمدی نژاد: ايران بزودی قادر خواهد بود برنامه سوخت اتمی خود را کامل کند


محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، اظهار اميدواری کرده است که کشور او قادر شود بزودی کامل شدن برنامه سوخت اتمی خود را جشن بگيرد.

احمدی نژاد امروز (سه شنبه) در تهران در جمع خبرنگاران گفت بسياری از کشورها موافقت کرده اند که با ايرانی که دارای چرخه سوخت اتمی است زندگی کنند و روابط متقابل برقرار سازند. او در اين مورد توضيح بيشتری نداد.

او همچنین گفت ایران آماده است با آمریکا به مذاکره بنشیند، اما به شرطی که واشنگتن رفتار خود را اصلاح کند. افزون بر این، احمدی نژاد گفت او سرگرم آماده ساختن پیامی برای مردم آمریکا است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد، به علت سرپيچی ايران از متوقف کردن برنامه های حساس غنی سازی اورانيوم تا سی و يکم ماه اوت گذشته، سرگرم بررسی پيش نويس قطعنامه ای برای اعمال تحريمهائی عليه اين کشور است.

روسيه و چين در مورد مجازات ايران تمايلی از خود نشان نداده اند.

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا، روز دوشنبه در واشنگتن گفت، چنانچه ايران به غنی سازی اورانيوم بعنوان بخشی از برنامه های اتمی جنجال بر انگيز خود ادامه دهد، جامعه جهانی بايد ايران را انزوای اقتصادی کند. او گفت ايران مجهز به سلاحهای اتمی عامل بی ثباتی خواهد بود.

اهود المرت، نخست وزير اسرائيل، که با پرزيدنت بوش ملاقات کرد، گفت ايران تنها تهديدی برای اسرائيل نيست، بلکه برای جهان است.

در این میان، آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و با بازرسان سازمان ملل متحد همکاری نمی کند. آژانس این موضوع را در گزارش محرمانه‌ای که خبرگزاری ها به دست آورده اند عنوان کرده است.

غنی سازی اورانيوم ميتواند هم برای سوخت نيروگاهای اتمی استفاده شود، و هم ميتواند، در سطح خالص تری، برای ساخت بمب اتمی بکار رود.

آمريکا معتقد است ايران تلاش ميکند بمب اتمی بسازد، ولی ايران ميگويد برنامه های اتمی اش برای هدفهای صلح جويانه است.

XS
SM
MD
LG