لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

کره جنوبی اعلام کرد در بازرسی محموله کشتيهای کره شمالی به آمريکا ملحق نمی شود


يک مقام بلندپايه وزارت امورخارجه کره جنوبی روز دوشنبه گفت کره جنوبی حاضر نيست برنامه آمريکا برای بازرسی محموله کشتي‌های در آمد و شد به کره شمالی بپيوندد. اين برنامه به منظور جلوگيری قاچاق تجهيزات مربوط به تسليحات کشتار جمعی به مورد اجرا گذاشته مي‌شود.

پارک اينکوک، معاون وزارت امورخارجه کره جنوبی گفت علت عدم الحاق کره جنوبی به برنامه جلوگيری از گسترش تسليحات Proliferation Security Initiative موقعيت ويژه کره جنوبی در ارتباط با کره شمالی است.

کره جنوبی قبلا گفته بود که حاضر نيست اجرای اين برنامه، به درگيری مسلحانه ميان کشتي‌های جنگی دو کشور منجر شود. کره جنوبی از هنگام آزمايش اتمی کره شمالی در ماه گذشته، سياست گفتگو با کره شمالی را دنبال کرده است.

آقای پارک گفت کره جنوبی از اهداف و اصول برنامه جلوگيری از گسترش که آمريکا مبتکر آن است، حمايت مي‌کند اما همچنين تابع اصول پيمان دريائی ميان دو کره است که به کره جنوبی اجازه مي‌دهد کشتي‌های کره شمالی را که وارد بنادر کره جنوبی مي‌شوند، بازرسی کند.

يازده کشور به برنامه ضدگسترش يا PSI پيوسته‌اند، که بخشی از تحريم‌های مصوب شورای امنيت سازمان ملل در واکنش به آزمايش اتمی کره شمالی است. اين برنامه خواهان بازرسی محموله کشتي‌های مشکوک به حمل مواد قابل استفاده در بمب اتمی يا ساير تسليحات کشتار جمعی در حال رفت و آمد به کره شمالی است.

زير فشار بين‌المللي، کره شمالی موافقت کرد که به مذاکرات پکن بر سر خلع سلاح اتمی خود مراجعت کند. آمريکا، کره جنوبي، چين، روسيه و ژاپن در اين مذاکرات حضور دارند.

الکساندر لوزي‌يوکف، سفير روسيه در ژاپن امروز دوشنبه گفت که مذاکرات شش جانبه قرار است از آغاز ماه آينده ميلادي، ماه دسامبر، از سرگرفته شوند.

XS
SM
MD
LG