لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

تأکيد هنری کيسينجر بر استفاده از ابزار تحريم در مذاکرات کره شمالی و ايران


هنری کيسينجر وزير خارجه اسبق آمريکا ميگويد ديپلوماتهائی که سعی در حل و فصل بن بست اتمی با کره شمالی و ايران دارند، بايستی برای مذاکرات خود "گامهای مصممی" تعيين کنند.

آقای کيسينجر در نوشته ای در روزنامه واشنگتن پست ميگويد شکست اقدامات بين المللی برای حل و فصل دو منازعه هسته ای ميتواند به گسترش بی رويه اتمی منجر شود. وی مينويسد که در چنين حالتی "جهان در مخاطره زندگی کردن در يک قدمی فاجعه قرار خواهد گرفت."

کيسينجر در اين مقاله که روز يکشنبه چاپ شده است مينويسد که بويژه مذاکرات با کره شمالی "برای صلح جهانی الزام آورند." و ادامه ميدهد که "اگر چين، ژاپن، روسيه، آمريکا، و کره جنوبی" در گفتگوهائی که با پيونگ يانگ در پيش است نتوانند به نتيجه برسند، چشم انداز حل و فصل ديپلوماتيک منازعات ديگر بين المللی به اندازه زيادی کاهش خواهد يافت.

کيسينجر مينويسد که "همين مسأله اساسی" در کوششهای مذاکره راه حل اتمی با ايران، مطر ح است. تماس های ديپلوماتيک شامل آلمان، بريتانيا، و فرانسه و نيز آمريکا، روسيه و چين، بوده است.

وزير خارجه اسبق آمريکا ميگويد فشار ديپلوماتيک به شکل برقراری تحريم ها در موقعيتهائی نظير گفتگوهای اتمی با ايران و کره شمالی، ابزاری ضروری است.

کيسينجر مينويسد ديپلوماتهای آمريکائی نبايستی "اشتباهاتی" را که در پايان جنگ کره و جنگ ويتنام مرتکب شدند که آمريکا تاکتيکهای فشار را بمثابه "بهائی برای ورود به مذاکره" با دشمنان به تعليق درآورد، تکرار کنند.

XS
SM
MD
LG