لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

هشدار تهران درمورد تجديد نظر در مناسبات با آژانس بين المللی انرژی اتمی


مذاکره کننده ارشد اتمی تهران، بنا به گزارشها، هشدار داده است تهران مناسبات با آژانس نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی را مورد تجديد نظر قرار ميدهد، اگر شورای امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را برای تحريم های تنبيهی عليه ايران تصويب کنند که پيش نويس آن را اروپائی ها ارائه داده اند. خبر گزاريهای روسی ميگويند علی لاريجانی اين نظر را امروز در باره آژانس بين المللی انرژی اتمی، در مسکو ارائه داد.

لاريجانی در پايتخت روسيه با سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه برای مذاکره در باره برنامه اتمی تهران ملاقات کرد. اظهارات لاريجانی نقل شده است که از تبادل نظر در باره مسائل بين المللی و همکاری های منطقه ای خبر داده و گفته است مذاکره در باره برنامه اتمی تهران ادامه دارد.

روسيه گفته است تحريم های تنبيهی پيشنهادی اروپائی ها عليه ايران برای بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد در مورد تعليق غنی سازی اورانيوم بيش از حد شديد است، و بايد به مواردی محدود شود که به جلوگيری از دسترسی تهران به تسليحات اتمی و بازگشت به سر ميز مذاکرات بيانجامد.

روسيه بخش هائی از پيش نويس اروپائی ها، بخصوص اشارات آن به نيروگاه برق اتمی بوشهر را که با کمک مسکو در دست ساختمان است، رد کرده است. پيش نويس را بريتانيا، فرانسه، و آلمان، با حمايت آمريکا ارائه داده بودند. پيش نويس خواستار تحريم های تجاری برای جلوگيری از انتقال تکنولوژی های اتمی و موشکی، بلوکه کردن دارائی های مرتبط با برنامه اتمی تهران، و ممنوعيت سفر برای بعضی از مقامات و کارشناسان درگير در برنامه اتمی تهران بود.

روسيه و چين از وضع تحريم های تنبيهی شديد عليه تهران اکراه دارند. اين دو کشور در شورای امنيت سازمان ملل متحد، نظير سه عضو دائمی ديگر، شامل آمريکا، بريتانيا و فرانسه ، حق وتو دارند.

آمريکا و متحدان اروپائی اش تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی است صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG