لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۷

نزديک شدن دموکراتها به کنترل بر سنای آمريکا


پرزيدنت بوش از کنگره آمريکا خواستار کنار گذاشتن سياست بازی های حزبی، و تلاش برای حل و فصل مسائل مهم برای مردم شده است.

پرزيدنت بوش امروز در کاخ سفيد به دموکراتهای اپوزيسيون برای پيروزی سه شنبه در انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا تبريک گفت.

بنظر ميرسد دموکراتها کنترل هر دو مجلس کنگره را از حزب جمهوريخواه پرزيدنت بوش پس گرفته اند.

پرزيدنت بوش گفت به رای و تصميم مردم آمريکا، که در انتخابات ابراز و اتخاذ شد، احترام ميگذارد.

پرزيدنت بوش همچنين گفت آماده شنيدن ايده ها و پيشنهادات در باره عراق است.

پرزيدنت بوش اين نظرات را امروز، پنجشنبه، در آستانه ملاقات با خانم نانسی پلوسی رهبر دموکراتها در مجلس نمايندگان مطرح ساخت که نخستين زنی خواهد بود که رياست اين مجلس را در دوره جديد قانونگزاری آمريکا عهده دار خواهد شد.

پرزيدنت بوش فردا، جمعه، نيز با رهبر دموکراتها در سنا ملاقات ميکند.

در همين حال دو سازمان عمده خبری آمريکا اعلام کرده اند حزب دموکرات اکثريت را در سنای آمريکا برده ، و همراه با آن، کنترل کامل بر کنگره آمريکا را، پس از انتخابات ميان دوره ای سه شنبه، بدست آورده است.

شبکه تلويزيونی ان بی سی، و خبرگزاری آسوشيتدپرس، هر دو ميگويند جيم وب، کانديدای دموکرات، در رقابت با سناتور جمهوريخواه، جرج آْلن، در ايالت جنوبی ويرجينيا، پيروز شده است.

آقای وب با اختلاف هفت هزار رای، از بيش از دو ميليون رای شمرده شده، جلوتر است.

آقای آلن هنوز به شکست اعتراف نکرده است، و ستاد انتخاباتی اش ميگويد وی صبر خواهد کرد تا نتايج شمارش آرا مجددا توسط مقامات انتخاباتی کنترل شود. اما يک مشاور آقای آْلن گفته است اگر اين نتايج حاکی از پيروزی آقای وب باشد، وی قصد ندارد خواستار بازشماری آرا شود.

پيروزی حزب اپوزيسيون دموکرات در مجلس نمايندگان قبلا قطعی شده بود و با پيروزی آقای وب، اين حزب مجددا پس از دوازده سال کنترل هردو مجلس نمايندگان و سنا را به دست ميگيرد.

در سنای آمريکا، که صد کرسی دارد، اکنون دموکرات ها و جمهوريخواهان هر يک چهل و نه کرسی خواهند داشت. دو سناتور منفرد و دارنده دو کرسی ديگر قول داده اند همراه و در خط دموکراتها رای بدهند.

در مجلس نمايندگان که چهارصد و سی و پنج کرسی دارد، دموکراتها تا کنون با کسب بيش ازسی کرسی جديد ، دويست و سی کرسی را بخود اختصاص داده اند .

نظر خواهی ها حاکی از آن است که نارضائی از پرزيدنت بوش و عملکرد او در عراق بسياری از رای دهندگان را به سوی دموکراتها کشاند.

پرزيدنت بوش روز چهارشنبه اعلام کرد دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا کنار خواهد رفت . پرزيدنت بوش رابرت گيتز رئيس سابق سی آی ای را برای احراز مقام وزارت دفاع آمريکا معرفی کرد.

در همين حال نانسی پلوسی رهبر دموکرات ها در مجلس نمايندگان، و رئيس آتی اين مجلس، قول مشارکت و همکاری با نمايندگان جمهوريخواه را داده است.

هری ريد رهبر دموکرات ها در سنا ميگويد پيام انتخابات کاملا واضح و روشن است: آمريکائيان رای به تغيير داده اند.

XS
SM
MD
LG