لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

امکان انتخاب دنيل اورتگا در نيکاراگوئه ٢٠ سال بعد از پايان رژيم ساندينيستا


انتظار ميرود نتايج انتخابات رياست جمهوری نيکاراگوئه با احتمال بازگشت "دانيل اورتِگا" رئيس جمهوری سابق ساندينيستا به قدرت،اعلام شود.

امروز دوشنبه مقامات انتخاباتی ميگويند نتايج اوليه نشان ميدهد آقای اورتِگا از چهار نامزد ديگر رئيس جمهوری با کسب ۴۱ درصد رأی، جلو است. دومين درصد رأِی را "ادواردو مونتيلِگر" از حزب اتحاد ليبرال نيکاراگوئه با ٣٣ درصد رأِی، کسب کرده است.

آقای اورتگا نياز به کسب ٣٥ درصد آراء و داشتن ٥ درصد رأی بيشتر از نزديکترين رقيبش دارد تا که بتواند در اين انتخابات در همين اولين مرحله پيروز شود.

در صورتيکه هيچيک از نامزدهای انتخاباتی پيروز نشوند انتخابات مرحله دوم در ماه آينده برگزار خواهد شد.

در اين انتخابات محافظه کاران نتوانستند به دور يکی از دو نامزد محافظه کار حلقه بزنند و اين امر بسود آقای اورتگا تمام شد. تحليلگران معتقدند که اگر هرکدام از آندو نامزد به تنهائی نامزد انتخاباتی محافظه کاران بود، قادر بود در رقابت با آقای اورتگا به پيروزی برسد.

آمريکا از اين احتمال که در صورت پيروزی آقای اورتگا به هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا و فيدل کاسترو در کوبا در بلوک ضد آمريکائی رهبران آمريکای لاتين ملحق شود، ابراز نگرانی کرده است.

آقای اورتگا قول داده است در صورت احراز مقام رياست جمهوری در اين دوره تازه که ٢٠ سال پس از تصرف قدرت در يک انقلاب خشونت بار مارکسيستی است، کوشش های خود را در جهت اشاعه وفاق و صلح در نيکاراگوئه مبذول دارد.

XS
SM
MD
LG