لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

المالکی دستور داد ايستگاههای بازرسی سپاهيان آمريکائی و عراقی در صدرشهر برچيده شوند


نوری المالکي، نخست وزير عراق، صبح سه‌شنبه دستور داد تمام ايستگاه‌های بازرسی که نيروهای امنيتی عراقی به حمايت نيروهای آمريکائی از دوشنبه در معابر منتهی به صدرشهر برای کنترل عبور و مرور به شهر برپا کرده بودند، برچيده شوند.

سرلشگر کريستفر گارور، يک افسر ارشد آمريکائی در بغداد، روز سه شنبه به خبرگزاری رويتر گفت از بيانيه نخست وزيری عراق در باره برچيده شدن ايست‌های بازرسی در صدرشهر بي‌اطلاع است.

نيروهای آمريکائی و عراقي، هفته گذشته، در پی مفقودالاثر شدن يک سرباز عراقي‌تبار آمريکائي، معابر منتهی به صدر شهر را برای جستجوی اتوموبيل‌ها و محموله‌ها مسدود ساختند. علاوه بر يافتن سرباز گمشده، هدف از محاصره نظامی صدرشهر دستگيری رهبر شيعه جوخه های اعدام، اعلام شد.

مقامات آمريکائی و عراقی هفته گذشته عمليات گسترده‌ای را برای يافتن سرباز آمريکائی آغاز کردند و در خانه‌هائی که ظن مي‌رفت به فرمانده جوخه‌های اعدام و افراد او سرپناه داده‌اند، به جستجو پرداختند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس نوشت بيانيه نخست وزير عراق حاکی است تلاش جديدی از سوی وی است برای نمايش قدرت در مقابل آمريکا و بالابردن محبوبيت در ميان شيعيان عراق که حاميان اصلی وی به شمار مي‌روند.

بيانيه‌ای که صبح سه‌شنبه از سوی دفتر نوری المالکي، نخست وزير، انتشار يافت حاکی است که ايست‌های بازرسی به منظور تسهيل عبورومرور وسائط نقليه و مردم، بايد برچيده شوند.

نخست وزير عراق دستور داد تمام ايست‌های بازرسی و موانع عبور و مرور تا ساعت پنج بعد از ظهر امروز سه شنبه از معابر صدرشهر برداشته شوند. وی نوشت اينگونه اقدامات نبايد غير از مواقع اضطراری يا در ساعات منع و عبور در شب‌ها، در اوقات ديگر صورت گيرند.

بيانيه دفتر نخست وزيری حاکی است که «عمليات مشترک برای تعقيب تروريست‌ها و ياغيانی که جان شهروندان را با کشتار، آدمربائی وانفجار تهديد مي‌کنند، بايد ادامه پيدا کند.»

بسياری از مغازه‌ها، مدارس و ادارات دولتتی در صدرشهر روز سه شنبه تعطيل بود.

نيروهای آمريکا صبح سه‌شنبه اعلا م کردند در حملاتی در حمايت از نيروهای امنيتی عراق به منازل تندروهای شيعه در صدر شهر، سه مظنون به ارتباط با ربوده شدن سرباز عراقي‌تبار آمريکائي، دستگير شدند.

محاصره صدرشهر با تظاهرات اسلامگرايان افراطی شيعه و فعالان وابسته به آنها در مرکز شهر صدرشهر همراه شد که به محاصره نظامی شهرک حومه عراق که محل زندگی بيش از دو ميليون نفر است، اعتراض کردند.

برخی از اعضای پارلمان عراق و مقامات سياسی ديگر طی تظاهراتی با شرکت حاميان روحانی ضدآمريکائی مقتدی الصدر، عليه اشغال صدرشهر توسط نيروهای آمريکائی و عراقی به سخنرانی پرداختند.

از سوی ديگر، صبح سه‌شنبه انفجار بمب در خيابان فلسطين بغداد واقع در مرکز شهروند غيرنظامی عراق کشته شدند. همچنين، دو سرباز آمريکائی نيز بنا به اعلام رسمی ارتش آمريکا روز دوشنبه به قتل رسيدند، که شمار تلفات نيروهای آمريکا در عراق در ماه اکتبر را به 103 نفر افزايش داد.

XS
SM
MD
LG