لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۸

سفر وزير خارجه کره جنوبی به چين برای تبادل نظر در مورد تحريمها عليه کره شمالی


وزير امورخارجه کره‌جنوبی به پکن رفته است تا در باره نحوه اجرای تحريم‌های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه کره‌شمالی، که در واکنش به اقدام اخير پيونگ يانگ در انجام يک آزمايش اتمی وضع شده است، با مقامات چين تبادل نظر کند. وی علاوه بر گفتگو با رئيس جمهوری و وزير امور خارجه چين، با فرستاده مخصوص چين به پيونگ يانگ نيز، که هفته گذشته با رهبر کره‌شمالی ملاقات داشت، گفتگو خواهد کرد.

چين و کره‌جنوبی از تحريم‌های تنبيهی مالی و تسليحاتی منعکس در قطعنامه شورای امنيت عليه کره‌شمالی جانبداری ميکنند، اما در عين حال ميگويند نمی‌خواهند وارد اقداماتی شوند که به افزايش تشنج در منطقه منجر شود.

چين برای متقاعد ساختن کره‌شمالی به متوقف کردن فعاليت‌های اتمی‌اش، ازسرگيری مذاکرات شش جانبه را توصيه کرده است. کره‌جنوبی ديروز با منع سفر ِ شمالی‌های ِ مرتبط با برنامه اتمی پيونگ يانگ، نخستين گام را در راه اجرای تحريم‌های تنبيهی برداشت .

بازرسی از کشتی‌های مورد ظّن در حمل اقلام ممنوعه، شامل تجهيزات اتمی و موشکی، و اجناس لوکس، مرحله بعدی در اقدامات کره‌شمالی خواهد بود.

در همين حال امروز ارتش کره‌جنوبی در ساحل شرقی آن کشور مانورهای هوائی و دريائی گسترده ای را آغاز کرد که هدف آن آمادگی برای واکنش‌های احتمالی به آزمايش اتمی کره‌شمالی است، هرچند که برنامه‌ريزی اين مانورها، مدتها قبل انجام گرفته بود. در اين مانورها، که با مشارکت يک نيروی هشت هزار نفری انجام ميگيرد، قدرت و توانائی مقابله با حملات دشمن، از جمله حملات تروريستی، تمرين و به اجرا گذاشته ميشود.

XS
SM
MD
LG