لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

کره جنوبی ورود اتباع دست اندر کار در برنامه اتمی کره شمالی را به خاک خود ممنوع کرد


دولت کره جنوبی اعلام کرد که در اجرای قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل عليه کره شمالي، ورود اتباع کره شمالی که به مشارکت در برنامه اتمی کره شمالی مظنون هستند، به خاک کره جنوبی ممنوع است.

وزير اتحاد دو کره در کابينه کره جنوبي، آْقای لی جونگ سوک، روز پنجشنبه، امروز، اظهار داشت که دولت کره جنوبی ورود اشخاصی که نام آنها در فهرست کميته تحريم‌های شورای امنيت ذکر شده است به خاک خود ممنوع کرد.

اين مقام همچنين گفت کره جنوبی کشتي‌های عازم کره شمالی را برای يافتن کالاهائی که ورود آنها مطابق قطعنامه شورای امنيت به کره شمالی ممنوع شده است، تحت بازرسی قرار خواهد داد.

اوائل ماه جاری ميلادی شورای امنيت سازمان ملل در واکنش به انجام آزمايش يک بمب اتمی در کره شمالي، قطعنامه‌ای به تصويب رساند که به موجب آن تحريم‌های مالی و بازرگانی عليه دولت کره شمالی برقرار شد که اين حکومت منزوی را به خاطر نقض تعهداتش به پيمان منع گسترش تسليحات اتمي، مورد مجازات قرار دهد.

روز چهارشنبه دولت کره شمالی همسايه جنوبی خود را تهديد کرد که در صورتی که تحريم‌های شورای امنيت را به مورد اجرا بگذارد، بايد منتظر اقدامات تلافي‌جويانه کره شمالی باشد.

از سوی ديگر، روز پنجشنبه هو جينتائو، رئيس جمهوری چين، و ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه که برای ديداری چهار روزه در چين به سر مي‌برد، اعلاميه‌ مشترکی منتشر ساختند که طی آن از کره شمالی خواسته شده است به مذاکرات شش جانبه اتمی که هدف آن خلع سلاح اتمی کره شمالی است، مراجعت کند.

اين مذاکرات از سال گذشته که آمريکا به خاطر چاپ دلارهای تقلبی کره شمالی را مورد تحريم اقتصادی قرار داد، به حال تعليق در آمده اند. روز پنجشنبه امروز، آقای کريستفر هيل، فرستاده ويژه آمريکا در امور کره شمالي، بارديگر موضع واشنگتن را تکرار کرد. وی گفت آمريکا تنها در صورتی مايل است با کره شمالی مذاکرات دوجانبه داشته باشد که کره شمالی به مذاکرات شش جانبه اتمی بازگردد.

کريستفر هيل، مديرکل وزارت امورخارجه آمريکا، که در فيجی سخن مي‌گفت، افزود کره شمالی برای گفتگو با هيچ کس تمايل ابراز نکرده است.

XS
SM
MD
LG