لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

برنامه ژاپن برای کنترل دريائی و هوائی کشتی های راهی کره شمالی و بالعکس


يک روزنامه ژاپنی ميگويد دولت آن کشور برنامه فرستادن کشتی های جنگی و هواپيماهای تجسسی برای کمک به متحدين در اِعمال تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه کره شمالی را بررسی ميکند.

يومی يوری شيمبون، بخش هائی از اين برنامه را نقل ميکند که فرستادن چندين ناوشکن و هواپيمای گشتی برای نظارت بر کشتی های راهی کره شمالی و بالعکس، پايه و اساس آن را تشکيل ميدهد. اين روزنامه در گزارش امروز خود، يکشنبه، ميگويد ژاپن رفت و آمد کشتی ها در تنگه Tsushima ، که سواحل ژاپن و کره در دوسوی آن قرار دارد، و نيز در آبهای منتهی به جزيره اکيناوا را زير نظر خواهد گرفت.

قانون اساسی ژاپن که پس از جنگ جهانی دوم تصويب شد استفاده آن کشور را از نيروهای مسلح برای مقاصد تهاجمی منع ميکند،اما برداشت عمومی بر آن است که اين قانون توسل به قوای نظامی را برای دفاع از خود مجاز ميشناسد.

دولت ژاپن در باره گزارش اين روزنامه ، که پس از سفر هفته اخير وزير کاندوليزا رايس امورخارجه آمريکا به توکيو منتشر شد ، اظهار نظر نکرده است.

خانم رايس همچنين از سئول، پکن، و مسکو نيز ديدن کرد و خواستار حمايت آنها از تحريم ها شد، و به پيونگ يانگ عليه هرگونه آزمايش اتمی ديگری هشدار داد.

XS
SM
MD
LG