لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

ترديد رايس به وعده و ابراز تاسف رهبر کره شمالی از آزمايش اتمی


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در مورد گزارشی که ميگويد "کيم يانگ ايل" رهبر کره شمالی قول داده است آزمايشهای اتمی ديگری انجام ندهد، ابراز شک و ترديد کرده است، و ميگويد بنظر ميرسد پيونگ يانگ قصد دارد اوضاع را متشنج تر کند.

خانم رايس اين نظر امروز و پس از آنکه از پکن وارد مسکو شد تا با ولاديمير پوتين رئيس جممهوری روسيه ملاقات و گفتگو کند، با خبرنگاران در ميان گذاشت.

يک گزارش خبری حاکی از آن بود که رهبر کره شمالی به فرستاده مخصوص رئيس جمهوری چين به پيونگ يانگ گفته است وی برای آزمايش های جديد اتمی برنامه ای تدارک نديده است.

خانم رايس که پس از بازگشت ِ فرستاده مخصوص چين در پکن با او ملاقات کرده بود گفت راجع به تعهد يا تاسف رهبر کره شمالی در مورد آزمايش اتمی آن کشور از فرستاده مخصوص چين سخنی نشنيده است.

خانم رايس در مسکو، در باره نحوه اجرای تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه کره شمالی، که در واکنش به آژمايش اتمی آن کشور وضع شد ، مذاکراتی را که هفته گذشته با رهبران چين، ژاپن و کره شمالی انجام داد، دنبال ميکند.

در همين حال گزارشها از ردگيری يک کشتی باری کره شمالی توسط نيروی دريائی آمريکا در آبهای شبه جزيره کره حکايت دارد. يک مقام آمريکائی ميگويد هنوز مشخص نيست که اين کشتی حامل چيست، و مقصد آن کجاست. بازرسی از کشتی های عازم کره شمالی و بالعکس ، بخشی از تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه پيونگ يانگ بمنظور اطمينان از عدم هرگونه داد و ستد تسليحات کشتار جمعی است.

کره شمالی در مورد استفاده از پرچم کشورهای ديگر برای قاچاق دريائی مدتهاست که مورد ظّن است. افراد نيروی دريائی استراليا، سه سال پيش با استفاده از هلی کوپتر برای تفتيش وارد عرشه يک کشتی کره شمالی شدند که با پرچم يک کشور کوچک جزيره ای ِ اقيانوس آرام حرکت ميکرد و برای حمل يک محموله چند ميليون دلاری هروئين مورد ظن قرار گرفته بود. سال قبل از آن نيز يک کشتی ديگر کره شمالی توسط نيروی دريائی اسپانيا متوقف شد و بازرسی از آن نشان داد که حامل موشک های اسکاد برای يمن است.

XS
SM
MD
LG