لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

وزير امورخارجه سابق چين برای ديدار با رهبر کره شمالی به پيونگ يانگ رفت


چين آقای تانگ جياهوان، وزير امورخارجه اسبق خود را صبح پنجشنبه (امروز) برای ديدار با کيم سونگ ايل، رئيس جمهوری کره شمالي، به پيونگ يانگ اعزام کرد تا در باره بحران جهانی که به دنبال آزمايش اتمی کره شمالی پديد آمده است، با او مذاکره کند.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه چين گفت آقای تنگ پيامی از هو جين‌تائو، رئيس جمهوری چين خطاب به آقای کيم به همراه دارد.

رسانه های کره شمالی گفتند که آنها در باره مسائل امنیتی منطقه ای بحث کردند.

یک ژنرال کره شمالی در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ABC هشدار داد که اگر پرزیدنت بوش همچنان از پیونگ یانگ بخواهد " زانو بزند"، جنگ "چاره ناپذیر" خواهد شد.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت بوش قصد ندارد کره شمالی را تحقیر کند. وی اظهار داشت آمریکا می خواهد شرایط اقتصادی و امنیتی کره شمالی و نیز ثبات منطقه ای بهتر شود.

پیشتر ، پرزیدنت بوش در مصاحبه ای با تلویزیون ABC هشدار داد پیونگ یانگ در صورت انتقال جنگ افزار اتمی به ایران یا برای القاعده، با " پیامدی وخیم" روبرو خواهد شد.

ژنرال کره شمالی گفت سلاح های اتمی کشور او فقط جنبه ای دفاعی دارند و برای طرف های ثالث فرستاده نخواهند شد.

گزارش می رسد عکس های ماهواره ای آمریکا نشان داده است که کره شمالی ممکن است سرگرم آماده ساختن مقدمات دومین آزمایش اتمی باشد.

کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا طی سخنانی امروز صبج در کره جنوبی گفت اميدوار است پيام چين برای رهبر کره شمالی اين باشد که رفتار دولت کره شمالی «غيرقابل قبول» است.

آمريکا از کره جنوبی خواسته است که در اجرای قطعنامه شورای امنيت، از جمله بازرسی محموله‌ کشتي‌ها در آمد و رفت به بنادر کره شمالي، همکاری کند، اما بان کی – مون، وزير امور خارجه کره جنوبی گفت اين درخواست هنوز تحت بررسی است.

مقامات سئول از اين بيم دارند که بازرسی از کشتي‌های کره شمالی به برخورد نظامی دو کره منجر شود.

خانم رايس از ژاپن برای يک ديدار دو روزه به کره جنوبی رفته است. وی در ژاپن با شينزو آبه، نخست وزير، و تارو آسو، وزير امورخارجه ديدارهائی انجام داد، که طی آنها، آمريکا و ژاپن تعهد کردند در اجرای مفاد قطعنامه شورای امنيت عليه کره شمالي، همکاری کنند.

از سوی ديگر، چونگ هوان گئون، يک عضو کميسيون اطلاعات و امنيت پارلمان کره جنوبي، گفت جهان بايد خود را برای فعاليت‌های اتمی بيشتر کره شمالی آماده سازد. وی گفت کره شمالی به انفجارهای آزمايشی اتمی ادامه خواهد داد و سه يا چهار بمب ديگر را آزمايش خواهد کرد.

عکس‌های ماهواره‌ای آمريکا از کره شمالی نشان دهنده جنب و جوشی است که مي‌تواند به مفهوم آمادگی برای يک آزمايش اتمی ديگر باشد. خانم رايس گفت انجام آزمايش‌های اتمی ديگر توسط دولت کره شمالي، به برقراری مجازات‌ها و تحريم‌های بيشتر بين‌المللی خواهد انجاميد.

خانم رايس بعد از کره چنوبي، به پکن و مسکو خواهد رفت تا به مذاکرات خود با مقامات آسيا در باره اجرای قطعنامه شورای امنيت در واکنش به آزمايش اتمی کره شمالي، ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG