لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

اميد به بازگشت کره شمالی به مذاکرات، همزمان با پيگيری نحوه اجرای تحريم ها


رهبران آمريکائی و آسيائی نسبت به مذاکرات جديد چند مليتی در باره برنامه اتمی کره شمالی ابراز اميدواری کرده اند. در همين حال مذاکرات در باره نحوه اجرای تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه کره شمالی ادامه دارد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا امروز در سئول گفت اميدوار است ديدار فرستاده چين از کره شمالی به متقاعد ساختن پيونگ يانگ در بازگشت به مذاکرات معوّق مانده منجر شود.

تارو آسو وزير امورخارجه ژاپن نيز ميگويد ديپلوماتهای آمريکا و کشورهای آسيائی ممکن است در اجلاس ماه آينده خود در ويتنام در باره مسئله اتمی کره شمالی صحبت کنند.

کره شمالی يکسال پيش از مذاکرات شش جانبه اتمی خارج شد.

در همين حال ديپلوماتهای آمريکائی و آسيائی تلاش ميکنند در مورد نحوه اجرای تحريم ها به توافق برسند. چين گفته است از تحريم ها حمايت ميکند اما يک سخنگوی وزارت امورخارجه آن کشور امروز به خبرنگاران گفت تحريم ها برای حل و فصل مسئله اتمی کره شمالی فقط يک هشدار است نه يک هدف.

رهبران و مقامات ژاپن، کره جنوبی و آمريکا در جلسات خود در سئول نتوانسته اند در باره نحوه اجرای تحريم ها به توافق برسند. چين و کره جنوبی، همسايگان کره شمالی، از آن نگران هستند که اقدامات شديد، منجر به تحريک کره شمالی شود.

XS
SM
MD
LG