لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

مقامات آمريکا: شواهد تشعشع راديو اکتيو در تطابق با وقوع آزمايش اتمی کره شمالی


مقامات آمريکا ميگويند شواهد تشعشع راديو آکتيوی را که در تطابق با وقوع انفجار اتمی در آزمايش ادعائی روز دوشنبه کره شمالی است، پيدا کرده اند.

يک مقام آمريکائی که به شرط ناشناس ماندن سخن ميگفت اظهار داشت تجزيه و تحليل نمونه های هوای جمع آوری شده در نزديکی محل مظنون به آزمايش اتمی کره شمالی حکايت از فعل و انفعالات راديو آکتيو دارد. پيش از اين در روز جمعه مقامات آمريکائی گفتند که دليلی بر اثبات مدعای کره شمالی درباره انفجار وسيله اتمی، نيافته اند.

"سازمان پيمان منع جامع آزمايشات CTBTO" که يک سازمان زير نظر گيری اتمی مستقر در وين است ميگويد با وجود آنکه احتمال وقوع آزمايش را رد نميکند برای اثبات ادعای کره شمالی درمورد منفجر ساختن يک وسيله اتمی مشغول تجزيه و تحليل يافته های مربوط به لرزه نگاری ونمونه های هوائی است که در محل جمع آوری شده اند.

در همين حال ديپلمات های سازمان ملل ميگويند اعتراضات آخرين لحظه روسيه و چين به متن مصالحه آميز پيشنويس قطعنامه شورای امنيت عليه کره شمالی اين نگرانی را بوجود آورده است که رأی گيری طبق برنامه قبلی آنچه قرار بود در روز شنبه انجام شود، صورت نپذيرد.

اِعمال تحريم های اقتصادی و تسليحاتی عليه کره شمالی، ممنوعيت سفر ومحدوديت های مالی، ازجمله مواردی هستند که در طرح قطعنامه پيش بينی شده اند.

متن مصالحه آميز قطعنامه درآنچه که امتيازی برای چين و روسيه تلقی گرديده است، توسل به زور را در برابر کره شمالی غير محتمل می داند.

در تحولی ديگر خبرگزاری تاس به نقل از اظهارات سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه که پيونگ يانگ است ميگويد که کره شمالی حاضر است در آينده نزديک به ميز مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی خود، بازگردد.

در واشنگتن پرزيدنت بوش قانونی را امضاء کرده است که اجازه ميدهد آمريکا بر روی هر خارجی که تکنولوژی نظامی در اختيار کره شمالی قرار دهد، تحريم اعمال کند.

و جنبش ١١٨ کشور غير متعهد ها روز جمعه صدای خود را به محکوم کنندگان آزمايش اتمی کره شمالی افزود و مصراً از پيونگ يانگ خواست که به اهداف خلع سلاح گروه غير متعهد ها، وفادار بماند. کره شمالی يکی از اعضاء جنبش غير متعهد ها است.

کره شمالی تهديد کرده است که آزمايش های اتمی بيشتری انجام دهد. پيونگ يانگ گفته است که هر گونه تحريم سخت عليه خود را بمثابه اعلان جنگ تلقی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG