لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

شورای امنيت در مورد قطعنامه تحريم های تنبيهی عليه کره شمالی به توافق مقدماتی رسيده است


جان بولتون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد ميگويد شورای امنيت در مورد قطعنامه ای که کره شمالی را در واکنش به آزمايش اتمی ادعائی اش مشمول تحريم های تنبيهی ميکند، به توافقی مقدماتی رسيده است.

آقای بولتون امروز، جمعه، در نيويورک به خبرنگاران گفت هنوز اقداماتی هست که بايد انجام گيرد، و انجام تغييراتی جديد در توافق نيز امکان پذير است. وی گفت رای گيری به قطعنامه فعلا برای روز شنبه در نظر گرفته شده است.

در پيشنويس قطعنامه ای که آمريکا به اعضای شورای امنيت ارائه داده است وضع و اِعمال تحريم های تنبيهی اقتصادی و تسليحاتی شديدی عليه کره شمالی توصيه شده است که ممنوعيت سفر، و محدوديت های مالی نيز بخشی از آنهاست.

توافق مقدماتی شورای امنيت ظاهرا حاوی يک تحريم کامل تسليحاتی نيست و بيشتر تانک و توپ و هواپيماهای جنگی را در بر ميگيرد.

پيشتر اعلام شده بود که "وو موهيون" رئيس جمهوری کره جنوبی و "هو جينتائو" نخست وزير چين در مورد چگونگی واکنش به آزمايش اتمی ادعائی کره شمالی به توافق رسيده اند.

اين دو رهبر امروز قريب چهل دقيقه در پکن گفتگو کردند. پس از آن سانگ مين سون مشاور امنيت ملی کره جنوبی به خبرنگاران گفت چين و کره جنوبی از تحريم های تنبيهی عليه کره شمالی جانبداری ميکنند، و اتفاق نظر دارند که شبه جزيره کره بايد عاری از اتم شود، اما اين دگرگونی بايد از طريق اقداماتی انجام گيرد که تامين کننده ثبات باشد.

آمريکا خواستار آن بود که رای گيری به قطعنامه تا اواخر وقت امروز انجام گيرد. اما روسيه و چين از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستند در رای گيری عجله نکند و منتظر بماند تا معلوم شود آيا از تلاش های ديپلوماتيک ِ آخرين لحظه، نتيجه ای حاصل خواهد شد يا نه. روسيه برای همين منظور نماينده خود را در مذاکرات شش جانبه ، به پيونگ يانگ فرستاده بود. وی ميگويد پيونگ يانگ برای بازگشت به مذاکرات آماده است.

امروز همچنين يک مقام دفاعی آمريکا گفت تجزيه و تحليل اطلاعات لرزه نگاری و نمونه برداريهای پس از ادعای پيونگ يانگ در مورد انجام انفجار اتمی ، مويد وقوع چنين انفجاری نيست . با اينحال وی گفت احتمال انجام يک آزمايش اتمی را رد نميکند.

XS
SM
MD
LG