لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

تبادل نظرشش قدرت عمده جهان در موردامکان وضع تحريم های تنبيهی عليه برنامه اتمی تهران


نمايندگان شش قدرت بزرگ جهان تبادل نظرهای خود را در مورد امکان وضع تحريم های تنبيهی عليه ايران بر سر برنامه جنجالی اتمی تهران آغاز کرده اند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ديروز گفته بود ديپلوماتهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه، که پنج عضو دائمی شورای امنيت هستند، بعلاوه آلمان، اين تبادل نظر ها را از طريق يک تماس تلويزيونی مدار بسته انجام ميدهند. به گفته همين سخنگو مذاکرات سفيران هر شش کشور در سازمان ملل متحد در باره ايران پس از تبادل نظر ها آغاز ميشود.

در همين حال امروز در تهران، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران گفت بعضی از قدرت های جهان در مورد برنامه اتمی تهران زورگوئی ميکنند، و مجددا تاکيد کرد که تهران تسليم فشارهای بين المللی نخواهد شد. آقای احمدی نژاد که در شهريار صحبت ميکرد گفت زورگو ها سه يا چهار کشورند. وی از هيچ کشوری نام نبرد، اما گفت شورای امنيت سازمان ملل متحد حق ندارد در برنامه اتمی ايران دخالت کند. آقای احمدی نژاد گفت ايران حاضر است در چارچوبی که وی آن را يک چارچوب علمی، قانونی و منطقی توصيف کرد مذاکره کند.

تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد برای تعليق در غنی سازی اورانيوم، و در غير اينصورت مواجه شدن با تحريم های تنبيهی، اعتنا نکرده است.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد جمهوری اسلامی در ايران روز سه شنبه تاکيد کرد که تهران به برنامه اتمی خود ادامه ميدهد. وسائل ارتباط جمعی دولتی اظهارات آيت الله خامنه ای را نقل کردند که گفته است سياست ايران روشن است و ميخواهد با منطقی روشن ، و پافشاری بر حقوق کشور، بدون عقب نشينی، اين سياست را پيش ببرد.

ايران در عين حال در واکنش به اعلاميه روز دوشنه کره شمالی در مورد آزمايش نخستين بمب اتمی خود از تمامی کشورها خواستار کنار گذاشتن تسليحات اتمی خود شده است.

XS
SM
MD
LG