لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

کره شمالی انفجارهای آزمايشی اتمی آتی را به سياست خارجی آمريکا منوط دانست


معاون رئيس جمهوری کره شمالي روز چهارشنبه اعلام کرد که کره شمالی بمب‌‌های اتمی جديدی برای آزمايش تدارک ديده است اما انجام انفجارهای آزمايشی به سياست آتی آمريکا در قبال کره شمالی بستگی خواهد داشت.

آقای کيم يونگ نام، معاون رئيس حکومت کره شمالي، در مصاحبه با خبرگزاری ژاپنی کيودو گفت کره شمالی تنها به شرطی حاضر است به مذاکرات شش‌جانبه اتمی باز گردد که آمريکا به تحريم مالی کره شمالی خاتمه دهد.

آمريکا تاکيد دارد که تحريم‌های مالی ارتباطی به مذاکرات شش‌جانبه اتمی ندارد. اين تحريم‌ها در واکنش به پولشوئی و توزيع اسکناس‌های دلار تقلبی توسط ديپلمات‌های کره شمالی برقرار شدند.

از روز دوشنبه اين هفته، هنگامی که کره شمالی اعلام کرد که يک بمب اتمی را به طور آزمايشی زيرزمين منفجر ساخته است، مقامات آمريکائی و ساير شرکت کنندگان در مذاکرات شش جانبه خواهان از سرگيری فوری اين مذاکرات شده‌اند.

قرار است شورای امنيت سازمان ملل روز چهارشنبه برای بحث در باره واکنش‌های مختلف به آزمايش اتمی کره شمالی تشکيل جلسه دهد. از جمله واکنش‌ها، مي‌تواند تحريم کامل تسليحاتی کره شمالی باشد، و منع صادرات کالاهای لوکس به کره شمالی و همجنين تحريم‌های مالي.

از سوی ديگر، چين اعلام کرد که با تنبيه متحد خود کره شمالی به خاطر انفجار آزمايشی يک بمب اتمي، موافق است.

وانگ چوانگيا، سفير چين در سازمان ملل گفت دولت چين با آمريکا و ژاپن بر سر اقدامات تنبيهی عليه کره شمالی همراه خواهد شد ولی افزود که هر نوع تنبيهی بايد «مناسب» باشد.

از سوی ديگر، زلزله قوی در مقياس 5.8 درجه ريشتر روز چهارشنبه شمال ژاپن را لرزانيد، که برخی را به اين باور واداشت که کره شمالی دست به يک آزمايش اتمی ديگر زده است. اما آمريکا، کره جنوبی و ژاپن نتيجه گيری کردند که شواهدی در اين باره دردست نيست.

با اين حال، لی کيوهوانگ، معاون وزارت امورخارجه کره جنوبی گفت کره جنوبی هشيار خواهد ماند. در ضمن، دانشمندان همچنان مشغول تحقيق هستند تا صحت اخبار مربوط به آزمايش اتمی روز دوشنبه کره شمالی را تائيد کنند.

کارشناسان امنيتی آمريکا مي‌گويند سه احتمال وجود دارد. يکی اينکه ادعای کره شمالی صحت دارد که آزمايش اتمی روز دوشنبه بعضا ناکام بود و به واکنش منجر به انفجار اتمی منجر نشد. دوم اينکه آزمايش با موفقيت انجام شد و سوم اينکه، احتمال اندکی وجود دارد که اعلام آزمايش بمب اتمي، صرفا يک ظاهرسازی از سوی کره شمالی بود، و بمب اتمی اصلا در کار نبود.

الکساندر دانر، وزير امور خارجه استراليا روز چهارشنبه گفت استراليا نگران است که کره شمالی ممکن است به زودی دست به يک آزمايش اتمی ديگر بزند.

XS
SM
MD
LG