لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

آزمايش انفجار اتمی کره شمالی در پائين سطح زمين


کره شمالی ميگويد يک آزمايش انفجار اتمی را در پائين سطح زمين، به انجام رسانده است. اين خبر موج محکوم کردن اقدام کره شمالی را در آسيا و اقصی نقاط جهان به همراه داشت.

آمريکا گفت کره شمالی با بی اعتنائی به جامعه جهانی دست به اين عمل تحريک آميز زده است. قرار است شورای امنيت سازمان ملل در چند ساعت آينده برای رسيدگی به اين اقدام کره شمالی تشکيل جلسه دهد.

چين متحد کره شمالی که در گذشته با لحن ملايمی به اقدامات اتمی آنکشور برخورد ميکرد اين اقدام پيونگ يانگ را گستاخانه خواند و خواستار بازگشت فوری کره شمالی به ميز مذاکره شد.

خبرگزاری کره جنوبی گزارش داد که امروز دوشنبه شينزو آبه نخست وزير ژاپن هنگام ورود به کره جنوبی برای مذاکرات درباره مسأله اتمی با رئيس جمهوری کره جنوبی،در فرودگاه در اشاره به آزمايش اتمی تازه کره شمالی آنرا "غير قابل بخشش" خواند.

امروز دوشنبه آژانس خبری کره شمالی با اعلام آزمايش آنرا موفق توصيف کرد و اطمينان داد هيچ تراوش راديو آکتيوی به منطقه انفجار ساطع نشده است.

دانشمندان کره جنوبی، ژاپن، و امريکا زمين لرزه هائی در نزديکی محل اعلام شده آزمايش که در ۳۸۵ کيلومتری شمال شرقی پيونگ يانگ در نزديکی مرز چين اعلام شده است، رديابی کرده اند.

خبرگزاری تاس در مسکو از قول متخصصين روسی گزارش ميدهد که آنها مطمئن هستند کره شمالی آزمايشی در زير زمين انجام نداده است.

مقامات دفاعی کره جنوبی ميگويند آزمايش امروز صبح در "هوادریHwaderi" در نزديکی شهر کيلجوKilju، انجام شده است. کره جنوبی ميگويد که لرزشی به قدرت سه و پنجاه و هشت صدم را در ساعت وقوع آزمايش در کره شمالی ، رد يابی کرده است.

کره جنوبی گفت پاسخ جدی به اين عمل کره شمالی خواهد داد. "رو موهيون" رئيس جمهوری کره جنوبی يک جلسه امنيتی اضطراری جهت رسيدگی به اين مسأله اعلام کرده است. سخنگوی رئيس جمهوری کره جنوبی گفت که آن کشور شمال مجهز به سلاح اتمی را تحمل نخواهد کرد.

هفته گذشته کره شمالی اعلام کرد که يک سلاح اتمی را برای تقويت بنيه دفاعی خود در برابر آنچه اقدامات خصمانه آمريکا ناميد، به آزمايش خواهد گذاشت.

آزمايش اتمی کره شمالی اقدامات ديپلماتيک گسترده ای را در سراسر جهان دامن زد.

هفته گذشته آمريکا، چين، کره جنوبی و ژاپن هشدارهای شديدی را خطاب به پيونگ يانگ اعلام کردند و گفتند کره شمالی نتايج مشخص نشده ای را در صورت انجام آزمايش، متحمل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG