لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

ناتو: حملات انتحاری امسال در افغانستان  ۴ برابر سال گذشته است


مقامات ناتو ميگويند ستيزه گران طالبان در سال جاری در افغانستان دست به ۷۸ حمله انتحاری زده اند که منجر به کشته شدن حدود ۲۰۰ نفر شده است.

همين مقامات ميافزايند شمار حملات انتحاری در سال جاری تقريباً ۴ برابر شمار حملات انتحاری سال گذشته است. قربانيان اين حملات اکثراٌ غير نظاميان بوده اند.

ناتو ميگويد حمله کنندگان انتحاری ۱۴۲ نفر غير نظامی، ۳۰ نفر از نيروهای امنيتی، و سيزده نفر از سربازان خارجی را به کشتن داده اند. ناتو ميگويد اين حملات ناشی از گسترش شديد شورش طالبان در بخشهائی از افغانستان بوده است.

درهمين حال، دولت افغانستان ميگويد نيروهای آمريکا و افغان پنج ستيزه گر طالبان را در شرق کشور از پای در آوردند. وزارت دفاع افغانستان ميگويد روز شنبه در ولايت پاکتيکا، واقع در شرق افغانستان، ستيزه گران در يک تيراندازی متقابل کشته شدند، و نيروهای ائتلاف يک ستيزه گر ديگر را نيزدستگير کردند.

در درگيريهای روز شنبه در ولايت قندهار، در اثر حمله با بمبی که در کنار جاده کارگذاشته بود و تيراندازی به يک خودروی نظامی، يک سرباز کانادائی کشته شد.

در تحولی ديگر، پليس افغانستان در جستجوی افراد مسلحی است که صبح شنبه در يکی نقطه دور افتاده شمال افغانستان دو خبرنگار آلمانی را کشتند. دو خبرنگار، يک زن و يک مرد، که برای خبرگزاری دويچه وله کار ميکردند، در ولايت بغلان، در شمال افغانستان، هنگاميکه در داخل چادر شب را بسر ميکردند، بضرب گلوله کشته شدند. ولايت بغلان در سال جاری از آرامش نسبی بر خوردار بوده است، و هنوز انگيزه اين تيراندازی معلوم نشده است.

فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان اين جنايت را محکوم کرد و آنرا عملی بيرحمانه و بی معنی خواند.

XS
SM
MD
LG