لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

سفر فرمانده نيروهای ناتو در افغانستان به اسلام آباد


فرمانده انگليسی نيروهای ناتو در افغانستان برای گفتگو با مقامات نظامی پاکستان پيرامون موضوع طالبان به اسلام آباد سفر کرده است.

ژنرال «ديويد ريچاردز»، هفته گذشته فرماندهی نيروهای خارجی در سراسر افغانستان را عهده دار شد و ملاقات وی از پاکستان همزمان با نگرانی از رفت و آمد ستيزه گران طالبان در مناطق مرزی کوهستانی بين افغانستان و پاکستان صورت ميگيرد.

روزنامه انگليسی «ساندی تايمز» ميگويد ژنرال ريچاردز تصاوير و ويدئوهای ماهواره ای در اختيار دارد که نشان ميدهد سرويس اطلاعاتی نظامی پاکستان ستيزه گران طالبان را آموزش ميدهند. ولی، مقامات ناتو در افغانستان ضمن رد گزارش روزنامه «ساندی تايمز» ميگويند ژنرال ريچاردز بمنظور گسترش همکاری با پاکستان، گفتگوهای کامل و رُک با پاکستان خواهد داشت. مقامات ميافزايند احتمال ملاقات ژنرال ريچاردز با پرویز مشرف هنوز مشخص نيست.

مقامات افغان مکرراً گفته اند ستيزه گران باقی مانده رژيم طالبان که در پاکستان پنهان شده اند، از آنجا دست به حملات به خاک افغانستان می زنند.

پاکستان ضمن رد اين ادعا ميگويد برای سرکوبی طالبان بيش از هشتاد هزار نيرو در مرز خود با افغانستان مستقر کرده است، ولی درعين حال اعتراف ميکند با توجه به کوهستانی و ناهموار بودن مرز بين دو کشور، حفاظت کامل از سراسر خطوط مرزی تقريباً غيرممکن است.

XS
SM
MD
LG