لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۱

شورای امنيت سازمان ملل آزمايش اتمی کره شمالی را محکوم کرد


شورای امنيت سازمان ملل در پی يک اجلاس سی دقيقه‌ای صبح دوشنبه آزمايش اتمی کره شمالی را محکوم کرد و اعلام کرد که پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادی آمريکا برای واکنش به اين موقعيت را تحت بررسی دارد.

در پی اجلاس امروز شورای امنيت، کنزو اوشيما، سفير ژاپن در سازمان ملل گفت شورای امنيت از کره شمالی خواست از آزمايش‌های اتمی ديگر خودداری کند و به مذاکرات شش‌جانبه اتمی بازگردد.

جان بولتون، سفير آمريکا در سازمان ملل، گفت در ميان اعضای شورای امنيت بر سر پاسخ قوی و سريع به اين تهديد عليه صلح جهانی توافق کامل وجود دارد.

پاک کيل يون، سفير کره شمالی در سازمان ملل گفت شورای امنيت به جای محکوم کردن کره شمالی و تصويب قطعنامه‌های بي‌خاصيت، بهتر است به کره شمالی تبريک بگويد.

ناظران بين‌المللی تائيد کردند که زلزله‌ای که روز دوشنبه در شمال شرقی کره شمالی ثبت شد، ناشی از يک آزمايش زيرزمينی اتمی بوده است.

کارشناسان قدرت اين بمب اتمی را از معادل يکهزار تن TNT تا 15 هزار تن TNT تخمين مي‌زنند – که ظاهرا مشابه بمب اتمی است که در سال 1945 آمريکا به روی شهر هيروشيمای ژاپن انداخت.

سازمان‌های امنيتی کره جنوبی گفتند به شواهدی برخورد کرده‌اند که نشان مي‌دهد کره شمالی قصد انجام آزمايش ديگری را نيز دارد.

کره جنوبی سطح آمادگی نيروهای مسلحخود را بالا برد و رئيس جمهوری کره جنوبی يک اجلاس فوری و اضطراری امنيتی با اعضای کابينه خود تشکيل داد. از روز شنبه که نيروهای کره جنوبی به روی سربازان کره شمالی که وارد منطقه غيرنظامی مرز دو کشور شده بودند، شليک کردند، تنش در شبه‌جزيره کره رو به افزايش بوده است.

XS
SM
MD
LG