لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۱

روسيه برای رفع بن بست اتمی ايران خواستار ديپلوماسی بيشتر است


وزير امورخارجه روسيه ميگويد آن کشور کماکان با وضع تحريم های تنبيهی عليه ايران بر سر برنامه اتمی تهران مخالف است ، و خواستار تلاش های ديپلوماتيک بيشتر برای حل مسئله شده است.

سرگئی لاوروف امروز، پنجشنبه، در ورشو با خبرنگاران صحبت ميکرد که صحنه ملاقات او با مقامات لهستانی است. وی گفت قدرت های جهان پيش از وضع تحريم ها بايد از تمامی امکانات ديپلوماتيک استفاده کنند.

نمايندگان پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد شامل آمريکا، فرانسه، بريتانيا، چين و روسيه ، بعلاوه آلمان قرار است روز جمعه در لندن برای بررسی مسئله جلسه ای تشکيل دهند.

آمريکا و بريتانيا، هردو گفته اند زمان وضع تحريم ها فرا رسيده است. کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در جريان ديدار اين هفته خود از خاورميانه از قدرت های جهان خواست موضع قاطع تری در مورد ايران اتخاذ کنند.

ايران به بی اعتنائی به ضرب الاجل سی و يکم اوت شورای امنيت در مورد متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم ادامه ميدهد. اورانيوم غنی شده می تواند برای توليد بمب اتمی مورد استفاده قرار گيرد اما ايران ميگويد برای سوخت مورد نياز در توليد انرژی به آن احتياج دارد.

خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ميگويد مذاکرات با ايران حتی در صورت استفاده از تحريم ها نيز بهتر است دنبال شود.

در همين حال امروز محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ابراز اميدواری کرد که اروپا از مذاکرات اتمی، به گفته او " برای اصلاح در رفتارشان" استفاده کند . آقای احمدی نژاد وارد جزئيات نشد.

XS
SM
MD
LG