لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

ادامه کوشش های کاندوليزا رايس برای از سر گيری فرآيند صلح خاورميانه


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا امروز چهارشنبه با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر برای از سر گيری فرآيند صلح خاورميانه، ديدار ميکند.

کاندوليزا رايس از جناح های رقيب فلسطينی خواسته است به زد و خوردهای خود در نوار غزه و کرانه غربی پايان بخشند. خانم رايس در شهر جده هنگام ديدار از عربستان سعودی اظهار داشت در زد و خوردهای بين دو جناح رقيب حماس و فتح، فلسطينيان بيگناه بيشترين صدمات را می بينند.

خانم رايس دوشنبه شب در جده با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به گفتگو پرداخت. جده اولين محل توقف سفر خاورميانه ای خانم رايس بود، که بمنظور پيدا کردن راه حلی برای از سرگيری مذاکرات صلح بين اسرائيل و فلسطينيان صورت ميگيرد.

وزير امور خارجه آمريکا در حال حاضر در قاهره بسر ميبرد، و با وزيران امور خارجه مصر و شش عضو شورای همکاری خليج فارس ديدار کرد.

انتظار ميرود مقامات عرب، ايالات متحده را برای از سرگيری دوباره مذاکرات صلح بين اسرائيل و فلسطينيان تحت فشار قرار دهند.

خانم رايس در يک کنفرانس مطبوعاتی در آخر وقت روز سه شنبه از حماس خواست به اصول گروه چهارگانه خاورميانه که شامل امريکا، اروپا، سازمان ملل، و روسيه است، احترام بگذارد. گروه چهارگانه ميگويد حماس بايد خشونت را تقبيح کند، اسرائيل را برسميت بشناسد، و قراردادهای موجود با اسرائيل را بپذيرد.

خانم رايس قرار است در آخر هفته جاری بطور جداگانه با محمود عباس، رئيس حکومت خودگردان فلسطينی، و اهود المرت، نخست وزير اسرائيل ديدار کند.

در همين حال، يک جناح مسلح فلسطينی مرتبط با گروه فتح به رهبری محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينی، رهبران حماس را به مرگ تهديد کرده است. اين تهديد را گروه تيپ های شهدای الاقصی، در پی نبردی در روز يکشنبه که ۱۲ کشته در نوار غزه و کرانه غربی بر جا گذاشت، و در اعلاميه ای عنوان کرده است که در آن گفته می شود گروه، خالد مشعل رهبر سياسی تبعيدی و دو مقام در وزارت کشور فلسطینی را هدف گرفته است.

XS
SM
MD
LG