لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

ديدار کاندوليزا رايس با پادشاه عربستان سعودی


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در آخر وقت روز دوشنبه در جدّه در اولين توقف سفر خاورميانه ای خود که با هدف يافتن راه های از سر گيری فرآيند صلح اسرائيل و فلسطين انجام ميشود، با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی گفتگو کرد.

پيش از رسيدن به جدّه خانم رايس به خبرنگاران گفت اميدوار است بتواند پشتيبانی سياسی و مالی عربستان سعودی را برای اقداماتی که جهت ايجاد ثبات در عراق انجام ميشوند، بدست آورد. اعتقاد بر اين است که پادشاهی عربستان سعودی از نفوذ قابل ملاحظه ای در ميان قبائل عرب سنّی ساکن عراق، برخوردار است.

امروز سه شنبه رايس به قاهره سفر ميکند تا که با وزيران خارجه مصر، اردن، و شورای شش عضوی همکاری خليج ديدار کند و در همين حال گفتگوهای جداگانه ای نيز با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر خواهد داشت.

انتظار ميرود مقامات عرب آمريکا را برای از سرگيری زود تر گفتگوهای اسرائيل و فلسطين، زير فشار بگذارند.

رايس گفته است که ميخواهد برای رهبران ميانه رو عرب نظير فؤاد سينيورا نخست وزير لبنان و محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطين، پشتيبانی جلب کند.

اسرائيل از مذاکره با دولت فلسطينی برهبری حماس مگر آنکه آن دولت اسرائيل را برسميت بشناسد، خشونت را تقبيح کند و توافقات ادواری فلسطينيان با دولت يهودی را برسميت بشناسد، امتناع ميکند.

رايس قرار است در پايان اين هفته با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و اِهود اولمرت نخست وزير اسرائيل، بطور جداگانه ديدار کند.

XS
SM
MD
LG