لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

تحريم های ايران در مجلس نمايندگان آمريکا تصويب شد


مجلس نمايندگان آمريکا لايحه ای را تصويب کرده است که افراد و موسساتی را تحريم ميکند که در صنعت نفت ايران سرمايه گذاری ، و يا به ايران در توليد تسليحات کشتار جمعی کمک کنند.

مصّوبه پنجشنبه مجلس نمايندگان شرکت ها و افرادی را تنبيه ميکند که به ايران تکنولوژی يا تجهيزاتی بدهند که بتواند برای توليد تسليحات شيميائی، ميکربی و يا اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

مخالفان ميگويند احتمالا اين مصّوبه به تلاش های ديپلوماتيک برای حل و فصل اختلافات ايران و غرب بر سر فعاليت های اتمی تهران لطمه ميزند. اما حاميان معتقدند مصّوبه حامل پيامی قاطع برای آنهائی است که از جاه طلبی های اتمی ايران حمايت کنند.

انتظار ميرود سنای آمريکا نيز بزودی لايحه ای مشابه تصويب کند.

مصّوبه پنجشنبه ، اصلاحيه قانونی است که در ماه آوريل از تصويب مجلس نمايندگان گذشته بود. اصلاح آن قانون پس از تبادل نظرهای متعدد با دولت بوش انجام گرفت.

مصّوبه پنجشنبه، تحريم هائی را که آمريکا از سال ۱۹۷۹ عليه ايران وضع کرده است، و نيز يک قانون سال ۱۹۹۶ که ليبی را هم در بر ميگرفت، منظم و يکجا ميکند. عنوان قانون ۱۹۹۶ که تحريم های ايران و ليبی بود بعدا به تحريم های ايران تغيير داده شد که واکنشی به تصميم سال ۲۰۰۳ ليبی در مورد انصراف از برنامه تسليحات اتمی خود بود.

XS
SM
MD
LG