لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

سولانا گفت بعد از دو روز مذاکره با لاريجانی، توافقی حاصل نشد


سولانا بعد از دومين روز مذاکرات خود در برلين با علی لاريجانی، فرستاده جمهوری اسلامی، در وزارت امورخارجه برلين، بدون وارد شدن به جزئيات به خبرنگاران گفت هنوز اختلافاتی ميان طرفين باقی است که دسترسی به توافق را مشکل ساخته است وی گفت اميدوار است تماس با مقامات حکومت ايران ظرف جند روز آينده از سر گرفته شود.

علی لاريجانی گفت مذاکرات «سازنده» بود و «نتايج مثبتی» به دست آمد. لاريجانی و سولانا هيچ کدام وارد جزئيات مذاکرات خود نشدند.

کريستيا گالاک، سخنگوی مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، مذاکرات خاوير سولانا با علی لاريجاني، صدر هيات مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی را که روز پنجشنبه (امروز) دومين روز آن آغاز شد، «بسيار سخت» توصيف کرد.

سولانا و لاريجانی که صبح امروز هنگام ورود به ساختمان وزارت امورخارجه آلمان در برلين از صحبت با خبرنگاران امتناع کردند، روز چهارشنبه (ديروز) به مدت پنج ساعت مذاکره کردند.

ديپلمات‌های اروپائی اين مذاکرات را آخرين فرصت حکومت ايران برای بازگشت به مذاکره اتمی و پرهيز تحريم‌های سازمان ملل توصيف کرده‌اند.

در واشنگتن، وزير امورخارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، گفت آمريکا از اين مذاکرات حمايت مي‌کند اما افزود که مذاکره با حکومت ايران به مرحله تصميم رسيده است و نمي‌تواند مدت بيشتری ادامه يابد.

در تهران، محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامي، بار ديگر تاکيد ورزيد که حکومت ايران از آنچه حق غني‌سازی اورانيوم مي‌داند، دست برنخواهد داشت. وی تاکيد غرب بر لزوم توقف غني‌سازی اورانيوم را «تبليغاتي» قلمداد کرد.

حکومت ايران ضرب‌الاجل پايان ماه اوت شورای امنيت برای پايان بخشيدن به برنامه اتمی خود را ناديده گرفت. غرب اين برنامه را در جهت توليد بمب اتمی مي‌داند، اما جمهوری اسلامی اعلام کرده است که هدف آن مقاصد صلح‌‌آميز است.

XS
SM
MD
LG