لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

قاضی دوباره صدام حسين را از دادگاه بغداد اخراج کرد


قاضی دادگاه صدام حسين دوباره وی را بخاطر امتناع از اجرای دستور دادگاه برای ساکت شدن و نشستن در صندلی خود، اخراج کرد.

قاضی قبلاً به متهم هشدار داده بود که اگر در طی محاکمه درست رفتار نکند دوباره از دادگاه اخراج خواهد شد.

امروز سه شنبه محمد عريبی الخليفه قاضی دادگاه که صدام را در دو جلسه قبلی دادگاه بخاطر مشاجره اخراج کرده بود مؤکدانه خطاب به رهبر سابق عراق گفت به او اجازه نخواهد داد که از صحن دادگاه بمثابه "عرصه سياسی" استفاده کند.

صدام با دقت به سخنان قاضی محاکمه نسل کشی وقتيکه رهبر سابق عراق را مورد نکوهش قرار ميداد، گوش کرد، وسپس اجازه گرفت که پاسخ خود را ارائه کند، و به خواندن آنچه بنظر ميرسيد متنی از پيش تهيه شده بود، پرداخت. قاضی به او اجازه داد که بيانيه طولانی خود را قرائت کند هرچند که ميکرفون های دادگاه را قطع کرد.

صدام و شش تن از رهبران رژيم او متهم هستند عملياتی را برای نسل کشی عليه کردهای عراق در اواخر سال های ١٩٨٠، به اجرا گذاشته اند.

گروه وکلای مدافع صدام و ديگر متهمين دادگاه را در اعتراض به انتصاب رئيس جديد هيئت داوران توسط دولت، تحريم کرده اند. دادگاه نيز وکلای تسخيری برای متهمين تعيين کرده است.

خليفه الدوليمی رئيس هيئت وکلای صدام دولت عراق را به اعمال فشار بر روی دادگاه و مقامات دادگاه را به نقض آئين دادرسی، متهم کرده است.

دولت عراق هفته گذشته عبدالله العامری قاضی قبلی دادگاه را بخاطر غرض ورزی بطرفداری از متهمين، بر کنار کرد. العامری پيشتر گفته بود که صدام ديکتاتور نيست.

XS
SM
MD
LG