لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

محاکمه صدام حسين به اتهام نسل کشی بدون حضور متهم ادامه يافت


محاکمه صدام حسين، رئيس سابق حکومت عراق، به اتهام کشتار هزاران تن از مردم کردستان عراق با استفاده از بمباران شيميائي، پس از آنکه قاضی صدام را به دليل اخلال در نظم دادگاه اخراج کرد، بدون حضور متهم ادامه يافت. يک متهم ديگر نيز اخراج شد.

قاضی دادگاه، آقای محمد اريبی الخليفه، روز سه شنبه (امروز) بارديگر صدام را به خاطر بی نظمي، عدم رعايت دستور رئيس دادگاه که او را به سکوت و نشستن دعوت کرده بود، از جلسه دادگاه اخراج کرد.

صدام هنگامی اخراج شد که داشت بيانيه ای را که قبلا حاضر کرده بود قرائت می کرد و به دستور سکوت رئيس دادگاه توجه نکرد. اين بيانه در پاسخ به اظهارات قبلی رئيس دادگاه نوشته شده بود که به صدام گفته بود اجازه نمي‌دهد از جلسه دادگاه به عنوان سکوئی برای سخنرانی سياسی استفاده کند. صدام روزهای دوشنبه و جمعه نيز به دلايل مشابهی از دادگاه محاکمه خود اخراج شده بود.

قاضی دادگاه همچنين يک تن ديگر از شش متهم پرونده به نام سلطان هاشم احمد الثانی را که به اخراج صدام اعتراض داشت، از جلسه دادگاه بيرون کرد.

صدام و شش تن از مقامات سابق حکومت عراق متهم هستند که در دهه 1980 برنامه گسترده‌ای برای نسل‌کشی در سرزمين‌های کردنشين شمال عراق به مورد اجرا گذاشتند.

هيات وکلای صدام حسين و ساير متهمان پرونده دادگاه را به نشانه اعتراض به تعويض رئيس دادگاه توسط حکومت عراق بايکوت کرده اند. دادگاه برای متهمان وکلای تسخيری تعيين کرده است.

خليل دليمي، رئيس هيات مدافعان صداخ حسين دولت عراق را متهم کرده است که اين دادگاه را زير فشار قرار مي‌دهد و مقامات قضائی را نيز متهم ساخته است که آئين دادرسی را نقض مي‌کنند.

دولت عراق قاضی قبلی عبدالله الاميری را به خاطر جانبداری از صدام حسين تعويض کرد. اميری اعلام کرده بود صدام ديکتاتور نبود، بلکه اطرافيانش او را ديکتاتور جلوه دادند.

XS
SM
MD
LG