لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

دست کم يک تظاهرکننده در جنوب سومالی در اثر تيراندازی اسلامگرايان افراطی کشته شد


شبه‌نظاميان اسلامگرا به روی تظاهرکنندگانی که در بندر جنوبی کيسمايو گرد آمده بودند، آتش گشودند و دست کم يک تظاهرکننده در اثر تيراندازی آنها به قتل رسيد.

شاهدان گفتند تفنگداران اسلامگرا روز دوشنبه هزاران تظاهرکننده که خيابانها را در اعتراض به تصرف شهر توسط اسلامگرايان اشغال کرده بودند، تيراندازی کردند. تظاهرکنندگان با به آتش کشيدن لاستيک اتوموبيل‌ها، عليه اسلامگرايان شعار مي‌دادند.

خشونت در بندر کيسمايو يک روز بعد از آن شروع شد که به دنبال خروج سربازان دولت سومالی از شهر، شبه‌نظاميان مسلح اسلامگرا يکشنبه شب در آنجا مستقر شدند.

مقامات ارشد تشکل اسلامگرای سومالی که کنترل پايتخت را از دست دولت دست نشانده سازمان ملل خارج ساخته است، گفتند بندر کيسمايو را به اين سبب اشغال کردند که از ورود نيروهای پاسدار صلح اتحاديه آفريقا جلوگيری کنند.

آمريکا اسلامگرايان سومالی را به حمايت از تروريست‌های القاعده متهم کرده است و مي‌گويد آنها قصد دارند حکومتی شبيه طالبان در سومالی سر کار آورند.

اسلامگرايان در حال حاضر کنترل بخش اعظمی از جنوب سومالی از جمله موگاديشو، پايتخت اين کشور آفريقائی را در دست دارند . دولت موقتی که با حمايت سازمان ملل روی کار آمده است، تنها کنترل شهر جنوبی بيدائو را در دست دارند. دو طرف، در حاليکه برای گسترش دامنه نفوذ خود تلاش مي‌کنند، مي‌کوشند به مذاکرات صلح ادامه دهند.

سومالی از سال ۱۹۹۱ فاقد دولت مرکزی قدرتمند بوده است و دولت موقتی که از سال ۲۰۰۴ روی کار آمد، در برقراری ثبات و آرامش موفقيتی نيافته است.

XS
SM
MD
LG