لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

نويسنده ترک از اتهام توهين به مليت ترکی تبرئه شد


يک دادگاه در استانبول برای اليف شفق، رمان‌نويس ترک را از اتهام توهين به مليت ترک در يکی از پرفروش‌ترين رمان‌هايش، حکم برائت صادر کرد. قاضی دادگاه به فاصله کوتاهی بعد از تشکيل جلسه رسيدگی به اتهام توهين به مليت ترک عليه اليف شفيق اعلام کرد که شواهد کافی برای اثبات اتهام وجود ندارد.

خانم شفق، که هفته گذشته نخستين فرزند خود را به دنيا آورد، در جلسه دادگاه حضور نداشت.

خانم شفق متهم است که در رمان پرفروش خود «حرامزاده استانبول» به مليت ترکی توهين کرده است زيرا يک شخصيت ارمنی در اين داستان حرفهائی عليه ترک‌ها به زبان مي‌آورد و از جمله به کشتار ارامنه توسط ترکهای عثمانی اشاره مي‌کند.

دادستانی ترکيه مدام نويسندگان و روزنامه‌نگاران را به اتهام نقض قوانين ناظر بر ابراز عقيده به دادگاه مي‌کشاند.

اتحاديه اروپا که ترکيه اميدوار است روزی به آن ملحق شود بارها از دولت ترکيه خواسته است که اين قانون را منسوخ کند، زيرا به عقيده اتحاديه اروپا اين قانون اصل آزادی فکر و بيان را نقض مي‌کند.

کتاب حرامزاده استانبول از اليف شفق، به موضوع کشتار ارامنه در آخرين سالهای حکومت عثمانی اشاره دارد. ارامنه، حکومت عثمانی را متهم مي‌سازند که 1.5 ميليون ارمنی را بين سالهای 1915 تا 1923 نابود ساخت اما ترکيه مي‌گويد اين رغم غلو شده است و 300 هزار ارمنی و هزاران ترک در جريان جنگ داخلی و قيام ارامنه تحت حمايت روسيه در سالهای آخرين حکومت عثمانی جان باختند.

XS
SM
MD
LG