لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

۱۱ نفر در انفجار بمب در مقابل پارلمان سومالی کشته شدند


مقامات دولتی سومالی می گويند در يک حمله انتحاری که ظاهرأ سوءقصد به جان عبداللهی يوسف رئيس جمهوری موقت آنکشور بود، ۱۱ نفر کشته شدند.

سخنگوی دولت گفت: رئيس جمهوری از انفجار بمب جان سالم بدر برده است . زمانيکه کاروان اتومبيل ها از جمله اتومبيل حامل رئيس جمهوری از مقابل ساختمان پارلمان سومالی در بايدوآ بحرکت درآمدند، بمب که در اتومبيلی کار گذاشته شده بود، منفجر شد.

مقامات می گويند انفجار باعث کشته شدن پنج نفر از افراد در کاروان از جمله برادر رئيس جمهوری شد. آنها اضافه می‌کنند پس از انفجار نيروهای محافظ رئيس جمهوری شش نفر مظنون اين بمبگذاری را در تيراندازی متقابل از پای درآوردند. کسی مسئوليت اين بمبگذاری را بعهده نگرفته است.

اسماعيل محمد، وزير امور خارجه سومالی که در نايروبی بسر می‌برد به خبرنگاران گفت که دو مظنون در رابطه با اين حملات دستگير شده‌اند.

رئيس جمهوری برای گرفتن تأئيد کابينه جديد پيشنهادی خود به پارلمان آمده بود. مقامات می‌گويند: قانونگزاران پس از انفجار به جلسه خود ادامه دادند و کابينه پيشنهادی آقای يوسف را مورد تأئيد دادند. بايدوآ مقر دولت انتقالی سومالی است و اين حاليست که شبه نظاميان اسلامی سومالی کنترل موگاديشو پايتخت وبيشترمناطق جنوبی کشور را دردست گرفتند.

دو طرف در ماه ژوئن گذشته يک موافقتنامه شناخت متقابل را امضاء کردند، اما، هنوز در چند مورد اختلاف نظر دارند، از جمله دعوت دولت از نيروهای صلحبان خارجی می باشد. شبه نظاميان اسلامی سوگند ياد کرده‌اند که در مقابل نيروهای صلحبان خواهند ايستاد.

سومالی از سال ۱۹۹۱ دارای يک دولت مرکزی موثر نبوده است.

XS
SM
MD
LG