لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

بوش مجددا از کنگره خواستارتصويب لوايح ضد تروريستی ويژه بازجوئی و استراق سمع شد


پرزيدنت بوش مجددا از کنگره خواستار تصويب لوايحی شده است که اجازه ميدهد در بازجوئی از افراد مورد ظنّ در تروريسم روش هائی سخت بکارگرفته شود.

پرزيدنت بوش امروز در پيام راديوئی هفتگی خود خطاب به مردم آمريکا گفت پنجمين سالگرد حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به آمريکا يادآور ضرورت تاکيد بر اقداماتی بود که هدف آنها حراست از مردم آمريکاست.

پرزيدنت بوش گفت دو لايحه ای که وی به کنگره فرستاده است امکانات لازم برای شکست دادن تروريست ها و افراطيون را در اختيار تشکيلات نظامی و اطلاعاتی ميگذارد.

يکی از اين دو لايحه به مقامات آمريکائی اجازه ميدهد افراد مورد ظنّ در ترور و متهم به ارتکاب جرائم جنگی را از طريق کميسيونهای ويژه نظامی محاکمه کند. اين لايحه دسترسی متهمين را به اسناد و مدارک سرّی منع ميکند و برای بازجوئی و توقيف افراد مورد ظن،ّ مقرراتی واضح و روشن ارائه ميدهد.

لايحه دوم استراق سمع مکالمات تلفنی بين المللی آمريکا توسط آژانس امنيت ملی را بدون حکم دادگاه ممکن ميکند.

دادگاههای فدرال حکم به غير قانونی بودن استراق سمع، و تشکيل کميسيون های نظامی برای محاکمه داده اند . اما دولت بوش با احکام آنها موافق نيست.

يک کميته سنای آمريکا روز پنجشنبه ضمن رد لايحه پيشنهادی پرزيدنت بوش در مورد بازجوئی ها ، لايحه ای را تصويب کرد که به زندانيان از نظر قضائی حقوقی بيشتر از آنچه که پرزيدنت بوش پيشنهاد کرده است، تفويض ميکند.

XS
SM
MD
LG