لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

برنامه اتمی ايران و تلاش ونزوئلا برای کسب کرسی در شورای امنيت دراجلاس غيرمتعهدها


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران و هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا برای شرکت در اجلاس سالانه سران جنبش غير متعهدها در هاوانای کوبا هستند. روسای کشورها و ديگر مقامات ارشد بيش از صد عضو اين جنبش امروز و فردا در جلسات اين اجلاس شرکت ميکنند . کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد نيز قرار است در جلسه امروز سخنرانی کند.

برنامه اتمی ايران و تلاش ونزوئلا برای کسب کرسی در شورای امنيت سازمان ملل متحد به احتمال قوی در راس دستور کار جلسه سران خواهد بود.

جنبش غير متعهد ها که اکنون صدو شانزده عضو دارد، بيش از چهار دهه پيش، در دوران موسوم به جنگ سرد، با هدف اجتناب از جانبداری از آمريکا يا شوروی بوجود آمد.

هنوز معلوم نيست آيا فيدل کاسترو رئيس جمهوری کوبا نيز در اجلاس شرکت ميکند يا نه. رهبر هشتاد ساله کوبا از سی و يکم ژوئيه که اعلام شد وی تحت عملی جراحی روده قرار گرفته و قدرت موقتا به برادر جوانترش، رائول کاسترو، که وزارت دفاع را بر عهده دارد، منتقل شده، در مجامع عمومی ظاهر نشده است. اما تلويزيون کوبا ويديوئی از وی را در ايام نقاهت پخش کرد که ملاقات خصوصی ديروز او با متحد سياسی و دوست نزديکش، هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا ، بخشی از آن است. آقای چاوز گفت کاسترو راه ميرود و آواز ميخواند ، و به شوخی گفت رهبر کوبا حالش چنان خوب است که برای بازی بيس بال آماده ميشود. چاوز و کاسترو هردو از علاقمندان بيس بال هستند.

XS
SM
MD
LG