لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

فرانسه ابراز آمادگی لاريجانی برای مذاکره در مورد تعليق درغنی سازی اورانيوم را تائيد کرد


خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ميگويد مذاکره کنندگان، به توصيف او، واقعا در حل و فصل اختلاف ناشی از برنامه اتمی ايران پيشرف ميکنند.

سولانا امروز در بروکسل به خبرنگاران گفت هيچوقت در مذاکرات با مقامات ايرانی چنين سطحی از تماس و گفتگو وجود نداشته است.

پيشتر به نقل از سرپرست هیات جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی گفته شده بود که ایران آماده است در باره تعلیق غنی سازی اورانیوم به گفت و گو بنشیند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه تائید کرد که این آمادگی را علی لاریجانی در جریان دیداری با خاویه سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزهای شنبه و یکشنبه در وین اعلام کرد.

سخنگو ، موضع ایران را " تحولی مثبت"نامید.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون ضرب الاجل ۳۱ اوت شورای امنیت را برای تعلیق غنی سازی اورانیوم نادیده گرفته است.

در واشنگتن، پرزيدنت بوش گفت ميخواهد اطمينان حاصل شود که ايران طفره نميرود، و اين خواست را تکرار کرد که تهران بايد فعاليت های غنی سازی اورانيوم را معلّق کند.

پرزيدنت بوش گفت وی با محمود احمدی نژاد رئيس جمهودی ايران، هنگامی که هردوبرای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک هستند، ملاقات نخواهد کرد.

پرزيدنت بوش گفت آمريکا هنگامی آماده مذاکره با ايران است که تعليق غنی سازی اورانيوم، به گونه ای قابل تائيد، عملی شده باشد.

آمریکا و بسیاری از متحدان اروپائی آن بر این عقیده هستند که ایران به عنوان بخشی از برنامه ساختن جنگ افزار اتمی سرگرم غنی سازی اورانیوم است. ایران این اتهام را تکذیب می کند.

XS
SM
MD
LG