لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

بمب گذاری انتحاری، محاکمه صدام، و تعويق سفر المالکی به ايران


مقامات عراقی ميگويند يک بمب گذار انتحاری خود را در داخل مينی بوس حامل سربازان جديأ منفجر کرد ه است که به کشته شدن ١۴نفر و مجروح شدن چند نفر ديگر انجاميد.

مقامات ميگويند بمب گذار انتحاری وقتی حمله کرد که سربازان نوآموز به پايگاهی در مرکز بغداد برده ميشدند. ستيزه گران عراقی مراکز بسيج سرباز را بارها مورد حمله قرار داده اند.

در رويداد جداگانه ای محاکمه صدام حسين رهبر سابق عراق در دادگاهی در بغداد، از سر گرفته شد. صدام با اتهام دستور قتل ده ها هزار کرد در سال ١٩٨٨ روبرو است.

رهبر سابق عراق امروز دوشنبه به همراه شش هم پرونده ای خود که شامل علی حسن المجيد ملقب به"علی شيميائی،" در دادگاه حاضر شد.

اين هفت مرد به شرکت در عمليات انفال متهم هستند که به ادعای دادستانان طی آن ١٨٠ هزار غير نظامی را کشته اند. صدام گفته است هدف عمليات تهاجمی انفال چريکهای کرد که با رژيم او در مرز ايران ميجنگيدند، بوده است.

روز يکشنبه پارلمان عراق بحث در باره پيشنهاد شيعيان برای ايجاد يک ناحيه خودمختار در جنوب آن کشور را به تعويق انداخته است. مقامات گفتند احزاب سياسی شديداً با اين طرح ها مخالفت کرده اند.

در همين حال مقامات عراقی امروزگفتند سفر روز دوشنبه نوری المالکی نخست وزير عراق به ايران که قرار بود امروز آغاز شود، به دلائل فنی به تعويق افتاده است.

XS
SM
MD
LG