لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

خاتمی ميگويد ايران ممکن است مايل به مذاکره در باره تعليق در برنامه اتمی خود باشد


محمد خاتمی رئيس جمهوری سابق ايران روز پنجشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت ايران ممکن است مايل باشد در باره تعليق در برنامه اتمی خود مذاکره کند. آقای خاتمی گفت ايران پيمان منع گسترش تسليحات اتمی را امضاء کرده است و به ضوابط حراستی آن پای بند است. رهبر سابق ايران همچنين خواستار محو تسليحات کشتار جمعی شد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد از ايران خواستار تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم تا روز سی و يکم اوت شده بود ،اما ايران امتناع ورزيد . دولت ايران ميگويد اين برنامه صرفا برای توليد برق است، و آقای خاتمی نيز اين موضع را روز پنجشنبه تکرار کرد.

رهبر سابق ايران توسط مرکز عدالت و آشتی جهانی در کليسای جامع ملی به واشنگتن دعوت شده است. وی پنجشنبه شب در اين کليسا ضمن ايراد يک سخنرانی فرهنگی و مذهبی گفت پيروان اديان مختلف بايد برای صلح با يکديگر همکاری کنند. آقای خاتمی هم در اين سخنرانی و هم در کنفرانس خبری پيش از آن بر ضرورت تماس و گفتگو ميان کشورهای اسلامی و بقيه جهان تاکيد گذاشت.

در خارج از کليسای جامع واشنگتن، صدها معترض ضمن تظاهرات عليه ديدار آقای خاتمی شعارهائی نظير " حقوق بشر برای ايران" و " از تروريسم حمايت نکنيد" سر داده بودند. آقای خاتمی توسط بعضی ها در غرب اصلاح طلب شناخته ميشود. وی از سال ۱۹۷۹ که افراطيون ايرانی سفارت آمريکا در اتهران را تصرف کردند بلند پايه ترين مقام ايرانی است که از آمريکا ديدن ميکند.

دولت آمريکا برای سفر آقای خاتمی تدابير امنيتی فراهم کرده است ،که به گفته يک سخنگو، اقدامی معمول برای ديدار مقامات است. با اينحال وی با هيچيک از مقامات دولتی آمريکا ملاقاتی نخواهد داشت.

آقای خاتمی تا کنون از شيکاگو ديدن کرده، و امروز در نيويورک در يک کنفرانس سازمان ملل متحد شرکت ميکند، و روز يکشنبه نيز در دانشگاه هاروارد ماساچوستز سخنرانی دارد.

XS
SM
MD
LG