لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

پرزيدنت بوش: جهان آزاد بايد در عراق پيروز شود


پرزيدنت بوش امروز در ايالت جورجيا در ادامه سخنرانيهای پيش از انتخابات کنگره سخنانی ايراد کرد. پرزيدنت بوش در اين سخنرانی وقايعی را که منجر به وقوع حملات ۱۱ سپتامبر شد برشمرد، و گفت بن لادن سالها پيش از آن در صدد ضربه زدن به منافع دنيای غرب بوده است، که حمله به کشتی آمريکايی در يمن، و سفارتخانه های آمريکا در کنيا و تانزانيا از آن جمله بود. آنگاه حمله به منافع آمريکا در خاک آمريکا انجام شد.

پرزيدنت بوش به اقداماتی که در جهت مبارزه با تروريستها انجام می‌گيرد اشاره کرد و گفت پيش از فاجعه يازدهم سپتامبر دستگاههای اطلاعاتی و اجرائی با هم ارتباط اطلاعاتی نداشتند به همين دليل اطلاعات بدست آمده از تروريستها همآهنگ نبود. دليل آن هم وجود ديواری بود که ميان دستگاههای مختلف اداری وجود داشت و مي بايست اين ديوار شکسته ميشد. اما پس از حمله يازدهم سپتامبر ما به اهميت همآهنگی اطلاعات پی برديم و به همين دليل با ادغام چندين سازمان وزارت امنيت داخلی و همچنين دفتر هماهنگی اطلاعات را بوجود آورديم، و روشهای اطلاع يابی و اطلاع رسانی را نيز با تکنولوژی جديد تطبيق داديم.

رئيس جمهور آمريکا بار ديگر اعتراف کرد که دستور شنود مکالمات تلفنی را به سازمان امنيت ملی شخصاً صادر کرده و لايحه‌ای به کنگره تسليم کرده است تا اين کار تحت ضوابطی قانونی شود، زيرا مهمترين اولويت ما دفاع از منافع و حفظ امنيت شهروندان آمريکا است.

پرزيدنت بوش اضافه کرد که در جهت تحقق اين اولويت گامهای مؤثری برداشته شده است. سيستمهای امنيتی مختلفی در فرودگاهها بوجود آمده است، اشخاص را در سفارتخانه ها يک بار و در فرودگاههای آمريکا بار ديگر انگشت نگاری می‌کنيم تا از صحت آنها اطمينان حاصل کنيم. اين اقدامات، همگام با اقدامات ديگر، موجب شده است که چندين تن از رهبران و عوامل گروههای تروريستی دستگير شوند.

پرزيدنت گفت اينک اگر کسی از من بپرسد آيا آمريکا نسبت به گذشته مکان امن‌تری است من می‌گويم بله ما اينک آمريکای امن‌تری داريم و تلاش می‌کنيم که هرچه بيشتر به امنيت خود بيفزاييم.

پرزيدنت بوش آنگاه با اشاره به افغانستان و عراق گفت، شهامت پرزيدنت کرزی و تلاشهای آقای مالکی تحسين‌آميز است. بعضی ميگويند عراق در آستانه جنگ داخلی است اما من ميگويم: "جهان آزاد بايد در عراق پيروز شود."

پرزيدنت با اشاره به سوريه و ايران گفت اين دوکشور از افراطيون مذهبی پشتيبانی می‌کنند. ايران بايد به حمايت خود از تروريستها خاتمه دهد. ايران نبايد به سلاح هسته ای دست يابد. پرزيدنت همچنين گفت حزب‌الله به صورت مانعی در استقرار دموکراسی در جهان در آمده است.

پرزيدنت گفت جهان آزاد بايد روند پيشرفت تروريسم را درک کند و از پيشرفت آن جلوگيری کند. وی بار ديگر تأکيد کرد خروج پيش از موقع آمريکا از عراق موجب می‌شود که تروريستها ما را تا خاک آمريکا تعقيب کنند.

XS
SM
MD
LG