لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

بوش ميگويد به توقيف شدگان در زندانهای سی آی ای وضعيت زندانيان جنگی داده ميشود


پرزيدنت بوش ميگويد مسئوليت در توقيف نگاه داشتن چهارده بازداشتی ، که دستيگری آنها حائز اهميتی اساسی بوده است، از زندانهای سرّی سی آی ای به وزارت دفاع آمريکا واگذار گشته و انتقال آنها انجام گرفته است، که به معنای دادن وضعيت زندانيان جنگی به آنهاست.

اين نخستين باری است که دولت وجود زندانهای تحت اداره سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا را تائيد ميکند.

پرزيدنت بوش در يک سخنرانی که از کاخ سفيد ايراد کرد گفت وجود اين زندانها برای در توقيف نگاه داشتن، و بازجوئی از تعداد کمی از خطرناک ترين تروريست هاست.

گفته ميشود خالد شيخ محمد و رمزی بن الشيبه، اعضای ارشد القاعده که با حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به آمريکا مرتبط شناخته شده اند ، جزو اين زندانيان هستند.

تغيير محل زندانيان به معنای برخورداری آنان از حراست های منعکس در کنوانسيون های بين المللی ژنو در باره رفتار انسانی با زندانيان جنگی است.

پرزيدنت بوش اين تغيير وضعيت را امروز، و پيش از ارسال پيشنهاد جديدی برای کنگره اعلام کرد که در باره نحوه محاکمه بازداشت شدگان در گوانتاناموی کوباست.

ديوان عالی آمريکا در ماه ژوئن برنامه دولت برای محاکمه اين زندانيان در محاکم ويژه نظامی را رد کرد. ديوان عالی گفت اين محاکم نميتوانند در چارچوب کنوانسيون های رفتار انسانی با زندانيان و نيز ضوابط و معيار حاکم بر نحوه دادرسی در ارتش عمل کنند.

XS
SM
MD
LG