لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

عنان ازحمايت تهران از قطعنامه آتش بس ميان اسرائيل و حزب الله خبر داد


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد ميگويد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران حمايت خود را از يک قطعنامه سازمان ملل متحد، که به آتش بس در جنگ اسرائيل و حزب الله در لبنان منجر شد، مورد تاکيد قرار داده است.

آقای عنان امروز پس از ملاقات با آقای احمدی نژاد در تهران گفت هردو در مورد اقداماتی که به تحکيم تمامت ارضی و استقلال لبنان، و همکاری در مسير بازسازی آن کشور منجر شود، اتفاق نظر داشتند.

ايران يکی از حاميان اصلی حزب الله است.

آقای عنان گفت رئيس جمهوری ايران همچنين برآمادگی خود در يافتن راه حلی از طريق مذاکره برای اختلاف با غرب بر سر برنامه اتمی ايران تاکيد گذاشت. آقای عنان گفت با اينحال آقای احمدی نژاد مجددا خواست های سازمان ملل متحد برای تعليق در غنی سازی اورانيوم را، پيش از آنکه مذاکرات بتواند شروع شود، رد کرده است.

ايران ضرب الاجل شورای امنيت برای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم تا سی و يکم ماه اوت ، و در غير اينصورت مواجه شدن با خطر تحريم های اقتصادی را، ناديده گرفته است.

بسياری از کشورهای غربی به ايران در مورد تلاش برای توليد تسليحات اتمی ظنّ دارند. اما تهران اين ظّن را رد ميکند.

آقای عنان روز شنبه در تهران با منوچهر متکی وزير امورخارجه و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ملاقات و گفتگوکرد.

وزيران امورخارجه کشورهای اروپائی نيز روز شنبه در جلسه خود در فنلاند خواستار آن شدند که پيش از بررسی تحريم های تنبيهی عليه جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی آن کشور، مذاکرات بِشتری انجام گيرد.

XS
SM
MD
LG