لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

عنان: «هالو کاست» يک واقعيت غير قابل انکار تاريخی است


کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل متحد، در هنگام بازديد از ايران، گفته است «هالو کاست» يک واقعيت غير قابل انکار تاريخی است.

آقای عنان ميگويد محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، حمايت خود را از قطعنامه سازمان ملل متحد، که به آتش بس جنگ اسرائيل و حزب الله در لبنان منجر شد، مورد تائيد قرار داده است.

آقای «عنان» روز يکشنبه پس از ملاقات با آقای «احمدی نژاد» در تهران گفت هردو در مورد اقداماتی که به تحکيم تمامت ارضی و استقلال لبنان، و همکاری در مسير بازسازی آن کشور منجر شود، اتفاق نظر دارند. ايران يکی از حاميان اصلی حزب الله است. آقای «عنان» گفت رئيس جمهوری ايران همچنين آمادگی خود را برای مذاکره بمنظور پيدا کردن راه حلی پيرامون اختلاف با غرب بر سر برنامه اتمی ايران تاکيد کرد. امّا، آقای «عنان» گفت، پيش از شروع چنين مذاکراتی، آقای «احمدی نژاد»، مجددا درخواست سازمان ملل متحد را در مورد تعليق غنی سازی اورانيوم، رد کرد.

ايران مهلت سی و يکم ماه اوت شورای امنيت سازمان ملل متحد را جهت متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، و يا مواجه شدن با خطر تحريم های اقتصادی، ناديده گرفته است.

بسياری از کشورهای غربی به ايران در مورد تلاش برای توليد تسليحات اتمی مظنون هستند. اما تهران سوء ظّن اين کشورها را بی پايه ميداند.

آقای عنان روز شنبه در تهران با منوچهر متکی وزير امورخارجه و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ملاقات و گفتگوکرد.

وزيران امورخارجه کشورهای اروپائی نيز در اجلاس روز شنبه خود در فنلاند خواستار آن شدند، که پيش از بررسی تحريم های تنبيهی عليه جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی آن کشور، مذاکرات بيِشتری انجام گيرد.

XS
SM
MD
LG