لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

اسماعيل هنيه: سرباز ربوده شده اسرائيلی در غزه نگاهداری می شود


اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت خودگردان فلسطينی، پس از نماز جمعه امروز در غزه در مورد گیلآد شالیت، اولین سرباز اسرائیلی ربوده شده گفت افراد بسیاری چون اروپائیان برای آزادی وی در تلاشند. وی گفت این سرباز در غزه نگاهداری میشود و واسطه گران به غزه میآیند، از گروههای مقاومت خواسته هایشان را تحویل میگیرند و سپس پاسخ میآورند.

آقای هنیه گفت بنظر نمیرسد پیشرفت چندانی در این رابطه حاصل شده باشد. وی ضمناً نسبت به دستیابی به اتحاد ملی نیز ابراز امیدواری کرد. پس از نماز جمعه هزاران فلسطینی در خیابانهای غزه براه افتادند و از دولت حماس ابراز حمایت کردند.

از سوی دیگر، هزاران اسرائیلی پنجشنبه شب در تل آویو دست به تظاهرات زدند. آنان میگفتند دولت برای آزادی این سرباز و دو سرباز دیگر در لبنان، بطور صحیح مذاکره نکرده است.

در این میان،اهب شانتی، سرپرست ارتباطات برنامه توسعه سازمان ملل متحد در بیت المقدس به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت شرایط در نوار غزه بسیار نگران کننده است. وی گفت نزدیک به ۷۰ درصد از آن جمعیت زیر خط فقر زندگی میکنند.

در پی آنکه یان اگلند، رئیس کمکهای سازمان ملل، غزه را بمب ساعتی خواند، کنفرانس سوئد، امروز ۵۰۰ میلیون دلار برای بازسازی اراضی فلسطینین اختصاص داد.

در تحولی در اسرائیل، اواخر روز پنجشنبه، کماندوهای پلیس آنکشور به سفارت بریتانیا در تل آویو یورش بردند و مردی فلسطینی را که بمدت ۸ ساعت در آنجا پناه گرفته بود را دستگیر کردند.

این فلسطینی ادعا کرده بود که اسلحه دارد و خواستار پناهندگی سیاسی بود. بنا بگفته سخنگوی پلیس، در یک لحظه که این مرد سلاح خود را زمین گذارده بود تا غذای داده شده را بردارد، پلیس وی را دستگیر کردند. پس از این ماجرا، مشخص شد که اسلحه مرد فلسطینی پلاستیکی بوده است. مرد فلسطینی مقادیر زیادی پول نیز بهمراه خود داشت.

نادیم اینجاز ۲۸ ساله، ساکن رام الله و یکی از خبرچینان پلیس اسرائیل بود که بعدازظهر پنجشنبه از نرده های سفارت بداخل رفته بود. در مصاحبه زنده تلویزیونی پس از ماجرا، اینجاز گفت که مرگ را بر بازگشت به کرانه باختری ترجیح میدهد. او گفت علت تقاضای پناهندگی وی تهدیدهای ستیزه جویان فلسطینی بود که اگر به رام الله بازگردد، وی را خواهند کشت . وی افزود که بدلیل رد درخواست کمک وی از مقامات اسرائیلی، دست به این اقدام زد.

ستیزه جویان به اینجاز گفته بودند فقط درصورتی که به اسرائیلیان حمله کند میتواند به رام الله بازگردد. هنوز مشخص نیست آیا اسرائیل وی را به کرانه باختری استرداد خواهد کرد یا خیر.

XS
SM
MD
LG