لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

عنان درآستانه سفربه سوريه وايران خواستارلغومحاصره لبنان وآزادی سربازان اسرائيلی شد 


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد مجددا از اسرائيل خواسته است به محاصره لبنان پايان بدهد. آقای عنان در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل گفت لغو محاصره برای کمک به لبنان در بازسازی پس از يک ماه جنگ ضروری است. دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين خواستار آزادی دو سرباز اسرائيلی شد که اقدام چريک های حزب الله در به اسارت گرفتن آنها حملات اسرائيل در لبنان را در پی داشت.

نخست وزير اسرائيل در اين کنفرانس خبری مستقيما به مسئله محاصره اشاره ای نکرد. وی گفت اسرائيل انتظار دارد قطعنامه سازمان ملل متحد که به سی و چهار روز جنگ اسرائيل و حزب الله پايان داد بطور کامل اجرا شود. وی گفت آزاد ساختن دو سرباز اسير اسرائيلی بخشی از اين قطعنامه است.

در بيروت يک مقام حزب الله گفت اين دو سرباز بی قيد و شرط آزاد نخواهندشد. محمد فنيش، که يک عضو کابينه است، گفت حزب الله سربازان را فقط در چارچوب مبادله ای با زندانيان محبوس در اسرائيل آزاد ميکند. اسرائيل چنين شرطی را رد کرده است.

آقای عنان همچنين از اسرائيل خواستار خارج کردن نيروهايش از لبنان پس از استقرار نخستين گروه از سربازان سازمان ملل متحد در جنوب لبنان شد. آقای عنان بعدا پس از گفتگو با تسيپی لی وينی وزير امور خارجه اسرائيل خواستار صلحی بادوام ميان اسرائيل و لبنان شد.

فئواد سينيورا نخست وزير لبنان امروز گفت کشورش آخرين کشور عرب خواهد بود که با اسرائيل قرارداد صلح امضاء کند.

آقای عنان همچنين در رام الله در کرانه غربی رود اردن با محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی ملاقات و گفتگو کرد.

اسرائيل گفته است تا وقتی که سربازان سازمان ملل متحد همراه با سربازان لبنانی برای جلوگيری از انتقال محموله های تسليحاتی به چريک های حزب الله در امتداد مرز با سوريه مستقر نشوند محاصره لبنان را لغو نميکند. سوريه ميگويد استقرار نيروهای سازمان ملل متحد در مرز لبنان و سوريه را عملی خصمانه تلقی ميکند. آقای عنان ميگويد وی مطمئن است که لبنان در مورد جلوگيری از ورود غير قانونی تسليحات به آن کشور جدی است. دبيرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت آن سازمان اميدوار است نيروی دو هزار و پانصد نفری خود را در جنوب لبنان به سرعت دوبرابر کند.

آقای عنان در چارچوب سفر خاورميانه ای خود که با هدف استحکام بخشيدن به آتش بس در لبنان است، از سوريه و ايران نيز که حاميان اصلی حزب الله هستند ديدن ميکند.

XS
SM
MD
LG