لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۱

کنترل بخشی از مرز لبنان و اسرائيل توسط پاسداران صلح سازمان ملل و نيروهای لبنان


کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل متحد، از اسرائيل بخاطر استفاده از بمب های خوشه ای در هنگام جنگ با حزب الله لبنان انتقاد کرد.

آقای عنان در سخنان امروز خود در اردن گفت بمب های خوشه ای نبايد عليه غيرنظاميان مورد استفاده قرار گيرد. او افزود بمب های منفجر نشده بايد بيدرنگ خنثی شوند.

دبير کل سازمان ملل متحد از اسرائيل خواسته است که محاصره هوائی، زمينی، و دريائی لبنان را لغو نمايد، و نيروهای خود را پس از استقرار پنج هزار نفر از پاسداران صلح سازمان ملل متحد در منطقه، از جنوب لبنان خارج کند.

اهود المرت، نخست وزير اسرائيل، روز چهارشنبه گفت قبل از لغو محاصره و خروج نيروهای اسرائيل از لبنان، قطعنامه سازمان ملل متحد بايد کاملاً بمورد اجراء گذاشته شود. اسرائيل می گويد اجرای کامل قطعنامه سازمان ملل متحد، شامل آزادی دو سرباز اسرائيلی،که در دوازدهم ماه ژوئيه توسط حزب الله به اسارت گرفته شدند نيز می شود.

اما، امروز اسرائيل اعلام کرد که در خاک لبنان، کنترل بخشی از مرز خود با اين کشور را به نيروهای بين المللی پاسدار صلح سازمان ملل متحد و نيروهای لبنانی واگذار کرده است.

آقای عنان پس از مذاکره با مقامات اردن بمنظور ديدار و گفتگو با رهبران سوريه راهی اين کشور خواهد شد.

سازمانهای خبری به نقل از منابع سياسی اسرائيل گزارش می دهند چنانچه حزب الله دو سرباز اسير اسرائيلی را در اختيار دولت لبنان قرار دهد، اسرائيل ممکن است با مبادله زندانيان با حزب الله موافقت کند.

XS
SM
MD
LG