لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

درخواست فئواد سينيورا از آمريکا برای کمک به بازسازی لبنان


نخست وزير لبنان از آمريکا خواسته است در بازسازی لبنان کمک کند. «فواد سينيورا»، نخست وزير لبنان، از آمريکا خواست اقدامات بيشتری در کمک به کشور جنگ زده لبنان بعمل آورد. آقای سينيورا روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت آمريکا قادر است، از لحاظ مالی و سياسی؛ بويژه با تحت فشار گذاشتن اسرائيل در لغو محاصره زمينی، دريائی، و هوائی لبنان، نقش بيشتری در بازسازی اين کشور داشته باشد.

اسرائيل گفته است تا زمانيکه نيروهای صلح سازمان ملل در فرودگاه بين المللی بيروت و مرز لبنان با سوريه مستقر نشده اند، اين کشور به محاصره لبنان ادامه خواهد داد.

«وليد معلم»، وزير امور خارجه سوريه، امروز (چهارشنبه) به همتای فنلاندی خود در «هلسينکی» گفت چنانچه نيروهای صلح سازمان ملل در مرز سوريه و لبنان مستقر شوند، سوريه مرز خود با لبنان را خواهد بست.

پرزيدنت جرج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، روز دوشنبه گذشته اعلام کرد، بمنظور بازسازی لبنان، ميزان کمک های مالی و امنيتی آمريکا را تا ۲۳۰ ميليون دلار افزايش داده است. اين کمک ها، هزينه بازسازی پل ها، جاده ها و فرستادن ۲۵ تن گندم خواهد بود، و ۴۲ ميليون دلار برای آموزش و تجهيز ارتش لبنان و پاکسازی آب های آلوده به نفت سواحل را شامل ميشوند. او همچنين گفت برنامه دراز مدتی برای کمک به مردم لبنان دارد.

مقامات لبنان ميزان خسارات را بالغ بر سه ميليارد و ششصد ميليون دلار برآورد کرده اند که شامل بازسازی پانزده هزار ساختمان، ۸۰ پل، و ۹۴ جاده ميشود.

در همين حال مقامات لبنان ميگويند روز چهارشنبه هنگام پاکسازی بمب های منفجر نشده خوشه ای اسرائيل در جنوب لبنان، با پا گذاشتن بر روی يک مين زمينی اسرائيل، سه سرباز لبنانی کشته و چندين نفر ديگر نيز مجروج شدند.

از سوی ديگر ارتش اسرائيل ميگويد روز چهارشنبه يک مين زمينی اسرائيل در جنوب لبنان سه سرباز اين کشور را کشت. و سرانجام در خبری ديگر، سازمان عفو بين الملل از اسرائيل برای حملات به غير نظاميان در جنوب لبنان که بگفته اين سازمان «عمدی» توصيف شده است، انتقاد کرد.

«تری رود لارسن»، نماينده مخصوص سازمان ملل متحد در خاورميانه، ميگويد تا استقرار نيروهای بين المللی و ارتش لبنان در جنوب اين کشور، تنش های منطقه ممکن است تا دو تا سه ماه همچنان شديد و در سطح کنونی ادامه يابد.

وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا روز جمعه برای يک نشست اضطراری ديدار خواهند کرد تا در مورد کمک اتحاديه به تشکيل نيروهای ديده بانان صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان مذاکره کنند.

XS
SM
MD
LG