لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

ايتاليا در نظر دارد تا ۳ هزار سرباز به لبنان اعزام دارد


ماسيمو دآلما، وزير امور خارجه ايتاليا، می‌گويد، چنانچه اسرائيل آتش بس را رعايت کند، ايتاليا ممکن است برای کمک به نيروهای بين‌المللی سازمان ملل متحد تا سه هزار سرباز به لبنان اعزام دارد.

آقای دآلما اين سخنان را در مصاحبه ای با روزنامه "لاريپابليکا La Repubblica " ابراز داشت که روز سه شنبه انتشار يافت. او گفت اين اقدام درستی است که از حزب الله خواسته شود سلاحهای خود را تسليم کند، اما تا زمانيکه ارتش اسرائيل به حملات خود به لبنان ادامه ميدهد، ايتاليا نميتواند نيروئی به اين منطقه اعزام دارد.

کماندوهای اسرائيلی روز شنبه دست به يک حمله تهاجمی در دره بقاع واقع در شرق لبنان زدند، که سازمان ملل متحد آنرا نقض آتش بس خواند. قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای پايان دادن به جنگ حزب‌الله و اسرائيل و بمنظور تقويت صلحبانان فعلی سازمان ملل متحد مستقر در جنوب لبنان، خواستار اعزام پانزده هزار سرباز ديگر شده است.

روز دوشنبه گذشته، ايتاليا اعلام کرد که مايل است رهبری نيروهای ديده‌بانان صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان را بعهده بگيرد. قبلاً انتظار ميرفت فرانسه عهده‌دار رهبری نيروهای ديده‌بان صلح سازمان ملل متحد شود، ولی اين کشور تنها با اعزام چند صد سرباز موافقت کرده است.

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا، می‌گويد نياز فوری به استقرار ديده‌بانان صلح در لبنان است، و اين امری اساسی برای آزادی لبنان است. در حاليکه آمريکا در نظر ندارد نيروئی به لبنان بفرستد، ولی بنا به اظهارات پرزيدنت بوش، آمريکا ۲۳۰ ميليون دلار به لبنان کمک خواهد کرد، که شامل ۲۵ هزار تن گندم خواهد بود. پرزيدنت بوش گفت آمريکا همچنين در نظر دارد نيروهای لبنان را آموزش و تجهيز کند.

XS
SM
MD
LG