لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

وزير دفاع لبنان: هر کس آتش بس با اسرائيل را نقض کند خائن است


وزير دفاع لبنان ميگويد دولت هر گروهی که موافقتنامه آتش بس با اسرائيل را نقض کند، خائن تلقی خواهد کرد، و برخورد دولت نيز بر همين مبنا خواهد بود.

الياس مور روز يکشنبه گفت هرکس با موشک به اسرائيل حمله کند بهانه به دست اسرائيل ميدهد که به لبنان حمله کند. وی گفت نقض کنندگان آتش بس توقيف و در دادگاه نظامی محاکمه خواهند شد. وزيردفاع لبنان مشخصا در اين هشدار، از حزب الله ، که پيش از به اجرا درآمدن آتش بس در هفته گذشته، يک ماه بااسرائيل جنگيده بود، نام نبرد.

همچنين روز يکشنبه، «فواد سينورا»، نخست وزير لبنان، ضمن بازديد از خرابه های جنوب بيروت که حاصل بمبارانهای اسرائيل است، گفت: «ويرانيها نشان ميدهد که اسرائيل مرتکب جنايات جنگی شده است.»

«تری رود لارسن»، نماينده مخصوص سازمان ملل متحد، ميگويد حمله اسرائيل به دره بقاع و ادامه محاصره لبنان برای تضمين آتش بس کار ساز نيست. آقای لارسن روز يکشنبه اظهار داشت آتش بس کنونی بسيار شکننده است، و براحتی ميتواند از کنترل خارج شود و به جنگ و خونريزی منتهی شود. آقای «لارسن» روز يکشنبه در بيروت بود و در نظر داشت به اسرائيل نيز سفر کند.

کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل متحد، روز شنبه از عملياتی که کماندوهای اسرائيلی بامداد همان روز در شرق لبنان انجام دادند بشدت ابراز نگرانی کرد و آن را نقض آتش بسی دانست که از دوشنبه گذشته به اجرا درآمد. اما مقامات اسرائيلی عمليات ديروز در نزديکی شهر بعلبک را نقض آتش بس نميدانند و ميگويند اين عملياتی دفاعی بود که برای جلوگيری از مسلّح شدن مجدد حزب الله انجام گرفت.

ارتش اسرائيل ميگويد در اين عمليات يک کماندو کشته و دو کماندوی ديگر مجروح شدند.

مقامات امنيتی لبنان نيز از کشته شدن دست کم سه چريک حزب الله خبر دادند.

مقامات اسرائيلی ميگويند اين سوريه و ايران هستند که با نقض تحريم تسليحاتی حزب الله آتش بس را نقض کرده اند. مقامات آمريکائی با اشاره به موضع اسرائيل گفتند قطعنامه سازمان ملل متحد جامعه بين المللی را موظف ميکند که از تسليح مجدد حزب الله توسط ايران و سوريه ممانعت کند.

آقای عنان از تمامی طرفها خواسته است تحريم تسليحاتی را مراعات کنند و ضمن خويشتن داری اقدامی تحريک آميز انجام ندهند.

XS
SM
MD
LG