لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

در مراسم يادبود درگذشت امام موسی کاظم در عراق بيست نفر کشته شدند


مقامات عراقی ميگويند مردان مسلح بيست نفر از زائران شيعه را، که برای يک مراسم بزرگ مذهبی در بغداد گرد هم آمده بودند، کشتند.

همين مقامات همچنين ميافزايند در کاظمين مردان مسلح به روی صدها هزار نفر از کسانيکه بسوی يک زيارتگاه شيعيان در در حرکت بودند آتش گشودند، و بيش از دويست نفر از آنها را مجروح کردند.

مقامات عراقی ميگويند پليس حداقل سه نفر از مردان مسلح را دستگير کرده است.

مراسم مذهبی امروز (يکشنبه) بمناسبت يادبود فوت امام موسی کاظم برگزار ميشد. امام موسی کاظم در قرن هشتم درگذشت، و در آرامگاهی در کاظمين بخاک سپرده شد.

مقامات عراقی، بمنظور جلوگيری از حملات انفجاری ستيزه گران از طريق اتومبيل هائی که در آنها بمب کار گذاشته شده است، تا پايان مراسم روز يکشنبه، رفت و آمد وسائل نقليه را در خيابانهای بغداد ممنوع کردند. هنگام برگزاری مراسم در سال گذشته، پس شايعه نادرستی که يک بمب گذار انتحاری در بين جمعيت است، مردم بوحشت افتادند و در هنگام فرار از روی پل رودخانه «دجله»، حدود هزاران نفر از شيعيان زير دست پا رفتند و کشته شدند.

«نوری المالکی» نخست وزير عراق، هشدار داده است کسانيکه در اين مراسم بخواهند با استفاده از اماکن مقدسه باعث دامن زدن به تضادهای فرقه ای شوند، تحت قوانين ضد تروريستی تحت تعقيب قرار خواهند گرفت.

مراسم يادبود روز يکشنبه در زمانی صورت ميگيرد که نيروهای آمريکا و عراق تلاش ميکنند، برای جلوگيری از تضادهای مذهبی، به عمليات گسترده خود برای بر قراری امنيت ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG