لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

با وجود کوشش نيروهای امنيتی عراق برای حفظ آرامش هفت زائر در بغداد کشته شدند


در عراق همزمان با گردهمايی صدها هزار زائر شيعه برای به جا آوردن آيين مذهبی در بغداد، نيروهای امنيتی کشور اقداماتی را به منظور پيشگيری و ممانعت از خشونتهای فرقه ای به عمل آورده اند.
" hspace=2 src="/persian/images/ap_iran_shiite_prayer_18aug06_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>

از ساعات پايانی روز جمعه، پليس ، مقررات منع رفت و آمد وسايل نقليه شخصی را در بغداد به اجرا در آورده است. و اين اقدام به منظور اجرای تدابير امنيتی در آستانه سالروز شهادت امام موسی کاظم ، در روز يکشنبه صورت گرفته است.

هر ساله در آستانه سالروز شهادت امام موسی کاظم، آرامگاه وی در بغداد محل سوگواری شيعيان است.

در مراسم سوگواری سال گذشته، ۱۰۰۰ تن از زائران شيعی در جريان ازدحام مردم وحشت زده از شايعه بی اساس مربوط به حضور يک بمبگذار انتحاری در ميان جمعيت، جان خود را از دست دادند.

به گزارش روز شنبه رسانه ها، شبه نظاميان وابسته به "ارتش مَهدي"، و طرفدار مقتدی صدر، روحانی تندرو اهل تشيع، در جادهايی که زائران در آنها به سوی بغداد روانه بودند، در حال گشت زنی بودند.

به گفته پليس، شامگاه جمعه هفت تن از زائران در بغداد توسط افراد مسلح کشته شدند.

اين مراسم در حالی صورت می گيرد که نيروهای عراقی و آمريکايی تدابير شديد امنيتی را به منظور جلوگيری از خشونتهای فرقه ای در پايتخت کشور به مورد اجرا گذاشته اند. در رويدادهای ديگري، به گفته ارتش آمريکا، روز شنبه در جريان نبردی در غرب بغداد، يک سرباز آمريکايی جان خود را از دست داد.

XS
SM
MD
LG