لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

استقرارسربازان لبنانی در مناطق صحنه جنگ يک ماهه اسرائيل و حزب الله


سربازان ارتش لبنان که امروز به مرز جنوبی آن کشور رسيدند، در شهرک ها و روستاهائی موضع ميگيرند که در جنگ اسرائيل و چريک های حزب الله ويران شده اند.

سکنه شهرک ها و روستاها به رسم خود، با ريختن برنج به سر سربازان از آنها استقبال کردند

بيروت، در اجرای يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد، که به استقرار آتش بس در اين جنگ يک ماهه منجر شد ، اعزام پانزده هزار سرباز به جنوب رودخانه ليتانی را ديروز شروع کرد.

سربازان اسرائيلی از اوايل هفته که قطعنامه آتش بس به اجرا گذاشته شد از بخش عمده ای از مناطق جنوبی لبنان خارج شده اند.

برای تحکيم اين آتش بس، نيروهای لبنانی قرار است همراه با يک نيروی بين المللی پانزده هزار نفری از منطقه حراست کنند. سازمان ملل متحد اميدوار بود بتواند دست کم سه هزار و پانصد نفر از اين نيرو را ظرف دو هفته مستقر کند، که هنوز عملی نشده است.

در همين حال تلاش برای شکل بخشيدن به اين نيروی بين المللی جريان دارد. ديپلوماتها در سازمان ملل متحد از ابراز آمادگی بنگلادش، اندونزی، مالزی و نپال برای اعزام دست کم يک گردان سرباز خبر داده اند. ايتاليا نيز امروز گفت حاضر است سرباز بفرستد. دانمارک قول فرستادن دو کشتی جنگی داده است، و فرانسه ميگويد فعلا برای تقويت نيروی ناظر سازمان ملل متحد موسوم به UNIFIL ، که از قبل در لبنان بوده است، دويست سرباز اعزام ميکند.

هنوز معلوم نيست آيا فرانسه آنگونه که مقامات سازمان ملل متحد انتظار داشتند گروه بزرگتری از سربازان را به لبنان اعزام خواهد کرد يا نه.

ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت مايل است قبل از هر تصميم ديگری از جزئيات ماموريت ، و ضوابط درگيری و منابع و امکاناتی که بايددر اختيار نيروی صلحبانی گذاشته شود با خبر شود.

پرزيدنت بوش ابراز اميدواری کرد که فرانسه سربازانی بيشتر اعزام کند.

بريتانيا تدارکات عمده دريائی و هوائی را پيشنهاد کرده است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ميگويد آلمان سرباز نمی فرستد اما می تواند برای مراقبت از سواحل لبنان و جلوگيری از ارسال قاچاقی تسليحات برای چريک های حزب الله ، تدارکات و حمايت های دريائی فراهم کند.

معاون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد ميگويد آمريکا برای مشارکت در نيرو برنامه ای ندارد اما خدمات تدارکانی و لجستيکی را فراهم خواهد کرد.

اسرائيل ميگويد هرگونه تاخير در شکل بخشيدن به نيروی بين المللی می تواند به بی ثباتی در جنوب لبنان منجر شود.

XS
SM
MD
LG